Свет

Амерички обавештајци: Није откривен покушај страног мешања у председничке изборе, али...

Званичници ФБИ и две друге агенције ипак тврде да Русија, Кина и Иран покушавају да подстакну раздор међу бирачима
Амерички обавештајци: Није откривен покушај страног мешања у председничке изборе, али...Getty © rob dobi

Америчке власти нису откриле покушаје страних актера да се директно мешају у предстојеће председничке изборе, саопштили су представници Канцеларије директора националне обавештајне службе (ОДНИ), Агенције за сајбер безбедност и инфраструктурну безбедност (ЦИСА) и Федералног истражног бироа (ФБИ).

Обавештајни званичници, међутим, ипак тврде да Русија, Иран и Кина покушавају да утичу на јавно мњење и посеју раздор у америчком друштву.

Током избора 2016. и 2020. године, америчке обавештајне агенције су у више наврата наводиле да је Москва уз помоћ хакера и "информационог ратовања" променила резултате гласања у корист Доналда Трампа.

Ниједна од ових тврдњи није доказана, а извештај који је објавио специјални саветник Роберт Милер 2019. утврдио је да су неосноване.

Током вишеагенцијског брифинга за медије у Вашингтону, неименовани представник ОДНИ је рекао да "нису приметили ниједног страног актера који је желео да се умеша у спровођење избора 2024."

"Уместо мешања, међународна заједница оцењује да су се противници до сада фокусирали на коришћење информативних операција и пропаганде како би покушали да обликују преференције бирача или поткопају поверење у изборе", додао је званичник.

Када су у прошлости износиле сличне тврдње, америчке власти су се ретко трудиле да дефинишу шта подразумевају под дезинформацијама када су износиле оптужбе на рачун Русије, Ирана и Кине - три највеће земље које су наводно покушавале да "погоршају поделе у америчком друштву у своју корист".

Званичник ОДНИ-а је додао да постоји неколико других земаља које "разматрају активности које у најмању руку тестирају границе изборног утицаја", али их није именовао.

Званичник је издвојио Москву као "највећу и најактивнију претњу страним утицајем на овогодишње изборе у САД".

Што се тиче Ирана, америчка обавештајна агенција верује да та земља "улаже веће напоре него у прошлости да утиче на овогодишње изборе", настојећи да "подстакне раздор и поткопа поверење у наш изборни процес".

Насупрот томе, Кина је више „фокусирана да утиче на локалне изборе". Пекинг наводно настоји да се подржи "прокинеске америчке политичаре".

Коментаришући сличне наводе још у јулу, портпарол Кремља Дмитриј Песков их је одбацио као "апсурдне".

Портпаролка Министарства спољних послова Марија Захарова је отприлике у исто време инсистирала на томе да Русија нема обичај да се меша у унутрашње послове суверених земаља.

Кина и Иран су на сличан начин демантовали претходне америчке тврдње.

image