Свет

Свађа због олимпијских кругова: Политичко препуцавање после Олимпијских игара

Градоначелница Париза жели да олимпијски кругови остану на најпознатијој француској грађевини, али се њени политички ривали - као и добар део јавности - томе противи
Свађа због олимпијских кругова: Политичко препуцавање после Олимпијских игараGetty © David Ramos

Олимпијски кругови на Ајфеловој кули постали су тема политичког препуцавања у француској престоници, пише "Политико".

Градоначелница Париза Ан Идалго је рекла да жели да остави олимпијске  кругове на Ајфеловој кули како би "фестивалско расположење" остало у француској престоници и након окончања Олимпијских игара.

Међутим, то није наишло на одобравање њених ривала, који иницијативу градоначелнице виде као покушај да игре повеже са својом кампањом на локалним изборима 2026, на којима ће јој главни изазивач бити Рашида Дати, министарка културе и градоначелница париског седмог арондисмана - у ком се налази кула.

Давид Алфан, париски градски одборник и савезник Датијеве, рекао је да је Идалго "чинила све што је могла како би профитирала од позитивних резултата" Олимпијских игара.

"Она је показала велику дозу политичког опортунизма", рекао је Алфан, додајући да "Ајфелова кула није направљена да би се на њу качило све и свашта".

Париз је минуле Олимпијске игре покушао да представи као "најзеленије у историји". Локалне власти су покушале да искористе што већи број већ постојећих објеката, а велики број новоизграђених објеката био је привременог карактера. 

После Игара, те привремене структуре би требало да буду уклоњене. Централни Париз би требало да се врати, углавном, на оно што је био, наводи "Политико".

Тај магазин подсећа да су Парижани познати по својим критикама било каквих значајнијих промена свог града.

Пирамиде испред Лувра нашле су се на удару након постављања крајем осамдесетих година прошлог века, а чак је и сам торањ, који је инжењер Гистав Ајфел саградио за потребе Светског сајма 1889, у почетку је био на мети критика, како архитеката, тако и становника.

Романописац Ги де Мопасан назвао га је "џиновским незграпним скелетом", а прича се да је само тамо волео да руча јер је то било једино место у Паризу са којег није могао да га види.

Данас, више од једног века касније, Ајфелова кула је постала омиљен споменик и синоним за Француску - онај који многи, укључујући Ајфелове потомке, желе да остане нетакнут.

"Прстенови потпуно разбијају дизајн споменика, они не поштују рад нашег претка", рекао је за "Политико" Оливије Бертело-Ајфел, потомак Гистава Ајфела и председник удружења Ајфелових потомака, које се противи потезу париске градоначелнице.

Градоначелница Париза тврди да је на њој да донесе одлуку о будућности олимпијских кругова, пошто се Ајфелова кула налази у власништву града.

Дати је препирци приступила дипломатски, наизглед желећи да пусти друге да крену у напад. Убрзо након саопштења градоначелнице, одлазећа министарка је на Иксу написала да је Ајфелова кула "заштићени споменик" који се може мењати само под одређеним условима и након процене утицаја потенцијалних промена.

"Супротно ономе што она каже, она није једина која одлучује", рекао је Жилијен Лаказ, председник удружења за заштиту културне баштине.

Лаказ је рекао да би торањ требало да остане симбол Француске, а предлог Ан Идалго је описао као "покушај се промовише", причврстивши се за Ајфелов торањ као "паразит" како би могла да "искористи његову славу и да каже да су ово њене игре".

image