Аустралијски извештај о борби за кључне технологије будућности: Кина испред САД у 57 од 64 области
Кина је светски лидер у развоју чак 57 од 64 кључних технологија будућности, док САД заузимају прво место у само седам, показују резултати истраживања Аустралијског института за стратешку политику (АСПИ).
Извешај покрива 64 технолошке области, укључујући одбрану, енергетику, вештачку интелигенцију, рачунарство, свемирска истраживања, биотехнологију, напредне материјале и кључну квантну технологију.
Како се наводи на сајту института, "западне демократије губе глобално технолошко надметање", а Кина поставља темеље који ће јој омогућити да постане водећа научна и технолошка суперсила будућности.
Истраживање користи податке из претходних пет година, односно од почетка 2019. до 2023. године. Поређење најновијег извештаја са ранијим издањима показује да је Кина током последњих двадесетак година направила уочљив напредак: док су пре две деценије САД предњачиле у развоју чак 60 најнапреднијих технологија, данас су лидери у само седам области.
У извештају се наводи да су главни мотори развоја у САД технолошки гиганти попут "Гугла" и "Мајкрософта", док су у Кини то научне институције, попут Кинеске академије наука.
У којим областима Кина доминира?
Кинеска доминација у развоју технологија будућности још је убедљивија ако се резултати поделе по секторима.
На пример, Кина доминира када је реч о развоју напредних полупроводника, једној од кључних технолошких области. Кинески успех посебно је импресиван ако се у обзир узме чињеница да та земља пре двадесетак година није била ни у топ пет.
Кина предњачи у свим категоријама у делу који покрива напредне информационе и комуникационе технологије, док у развоју напредне оптичке комуникације и напредне подводне бежичне комуникације Кина има готово монополски положај.
Не изненађује чињеница да Кина апсолутно доминира у свих 13 категорија у секцији о напредним материјалима и производњи, с обзиром да је Кина водећа светска индустријска суперсила. У чак 12 од 13 категорија, кинеска позиција је практично монополска.
Такође очекивано, Кина је светски лидер и у области енергетике - пре свега када је реч о технологијама значајним за зелену транзицију и производњу електричних возила.
Када је реч о вештачкој интелигенцији, Кина доминира у пет од шест категорија, док у машинском учењу и напредној анализи података та земља има готово монополску позицију.
САД и Кина су најуједначеније у области биотехнологија, генетике и вакцина, пошто том сектору Пекинг доминира у "само" четири од седам категорија, док Вашингтон заузима прво место у преостале три.
Међутим, посебно је занимљиво то што Кина заузима прво место у чак шест од седам категорија повезаних са одбраном, роботиком и транспортом - иако САД улажу стотине милијарди долара на одбрану сваке године. Успех Пекинга посебно је импресиван у области развоја напредних мотора за авионе и дронова.
САД и даље доминирају у развоју квантног рачунарства, али их је Кина сустигла (и престигла) у другим областима које покривају квантне технологије.
Како се котирају друге државе?
Како се наводи у извештају, Индија је такође направила значајан напредак и налази се међу пет најнапреднијих земаља у 45 од 64 категорије, док се у седам њих налази на другом месту - испред САД.
Велика Британија заузима неко од топ пет места у 36 различитих категорија - што је чак осам мање у односу на прошлогодишњи извештај.
Када је реч о осталим земљама које се налазе у светском врху када је реч о развоју савремених технологија, ту се налазе и Немачка, Јужна Кореја, Италија, Јапан и Аустралија.
АСПИ је квази-државни аустралијски тинк-тенк, који се углавном финансира кроз донације аустралијске владе, али и новцем из иностранства - пре свега из САД.