"Форин полиси": Ко саветује Доналда Трампа о спољној политици, и ко је међу њима повезан са Србијом
Каква ће бити америчка спољна политика ако Доналд Трамп поново победи на председничким изборима? Један од начина да се то процени је, објашњава "Форин полиси" (ФП), профилисање кључних саветника у његовој орбити.
ФП је издвојио 11 саветника чије мисли и идеје имају значајан утицај на Трампову спољну политику.
Елбриџ Колби
Елбриџ Колби најгласнији је званичник у Вашингтону који заговара потпуни помак САД од Европе, НАТО-а и Русије ка растућем изазову у виду Кине коју доживљава као "највећи амерички проблем".
Фред Флиц
Флиц је заговорник Трампове антиестаблишментске МАГА (Make America Great Again) идеологије која је узнемирила Вашингтон четири године. Он је, заједно са Китом Келогом, израдио нацрт плана који ће Трамп размотрити у циљу окончања сукоба у Украјини.
План подразумева форсирање Украјине и Русије да седну за преговарачки сто и посредовање у привременом прекиду ватре.
Ричард Гренел
Дипломац Харварда, Гренел је служио као Трампов изасланик, обилазио је свет – укључујући Србију где је радо виђен гост, поткопавао Стејт департмент и очекује се да ће му та лојалност вероватно донети високи спољнополитички посао у будућој Трамповој администрацији.
Кит Келог
Ветеран Вијетнамског рата, генерал Келог је истовремено про-Украјински и про-НАТО настројен а опет вољан да помогне Трампу да заврши сукоб у Украјини "за један дан", осмисливши план који предвиђа смањење америчке војне помоћи Украјини ако Кијев одбије седне за преговарачки сто.
Роберт Лајтхајзер
Роберт Лајтхајзер, Трампов трговински представник, а можда и будући министар финансија, "заслужан" је за "новооктирвену љубав Бајденове администрације према трговоинским ратовима".
Лајтхајзер је претворио Трампове идеје о трговини и економији у мање-више кохерентну политику, и таксе на челик, алуминијум и многе производе из Кине.
Џони Мекенти
Некадашњи директор председничке канцеларије за особље Беле куће Џон Мекенти, сада у конзервастивном трусту мозгова - Фондацији "Херитиџ" помаже у Пројекту 2025 – иницијативи која позива следећег председника да се "суочи са дубоком државом".
Кристофер Милер
Милер, бивша Зелена беретка, нашао се на удару критика зато што није распоредио Националну гарду на Капитолу у јануару 2021. године. Милер је рекао да није желео да изазове "највећу уставну кризу" од грађанског рата распоређивањем активних америчких трупа.
Стивен Милер
Током Трамповог мандата, Стивен Милер је стекао име као радикални архитекта председникове тврдолинијашке – и веома контроверзне – имиграционе политике. Ако Трамп тријумфује у новембру, очекује се да ће се поново снажно ослонити на Милера, који је већ изнео свеобухватне нове предлоге за ревизију америчке политике и сузбијање имиграције.
Роберт О'Брајен
Адвокат из Лос Анђелеса, О'Брајен је започео своју улогу у Белој кући као специјални изасланик за послове са таоцима. Помогао је да се осигура ослобађање Американаца из затвора у Турској и Јемену и предводио је напоре администрације да се из шведског затвора, на молбу Кањеа Веста, ослободи амерички репер Роки, оптужен за напад.
У есеју за "Форин аферс", О'Брајен је скицирао контуре будуће Трампове спољне политике: "Трампово обнављање мира снагом." Кина је примарни фокус, јер О'Брајен позива на чврст став у Индо-Пацифику, укључујући распоређивање целог корпуса маринаца у региону и пребацивање америчког носача авиона са Атлантика на Пацифик.
О'Брајен се такође залагао да Сједињене Државе наставе са тестирањем нуклеарног оружја, које није спроведено од 1992. "Вашингтон мора да тестира ново нуклеарно оружје први пут од 1992, не само коришћењем компјутерских модела", навео је он.
Кеш Пател
Пател је био кључан у напорима да се оспоре оптужбе да је Трампов тим сарађивао са Москвом у предизборној кампањи.
Пател је, гостујући у подкасту Стива Бенона, најавио да ће се нова Трампова администрација сада позабавити и новинарима. "Да, ми ћемо кренути на људе у медијима који су лагали о америчким грађанима, који су помогли Џоу Бајдену да намешта председничке изборе – ми ћемо кренути на вас", поручио је.
Мајк Помпео
Мајка Помпеа је Трамп је извукао из релативне опскурности као конгресмена из Канзаса и поставио да буде његов први директор ЦИА. Као шеф америчке обавештајне агенције, Помпео је ушао у дипломатију тајно путујући у Северну Кореју да постави темеље за директне разговоре између Трампа и севернокорејског лидера Ким Џонг Уна.
У Трамповом кругу, Помпео је међу најотворенијим заговорницима Украјине. Многи европски званичници сматрају да би именовање Помпеа на високу позицију у кабинету била добра ствар за Украјину и НАТО, а лоша вест за Русију.
Помпео је такође био главни покретач Трамповог повлачења из иранског нуклеарног споразума и архитекта чврстог приступа бившег председника Кини који сада углавном има двостраначку подршку.