Индија гради нови полигон за тестирање различитих врста ракета
Индијска влада одобрила је успостављање новог центра за тестирање ракета у држави Андра Прадеш дуж источне обале земље.
Предлог је прошле недеље одобрио Комитет за безбедност кабинета Нарендре Модија, преноси агенција АНИ. Временски оквир пројекта, међутим, није објављен.
Полигон, који ће бити изграђен у региону Нагајаланке, биће коришћен за пробна лансирања "тактичких ракетних система попут ракетних система земља-ваздух, противоклопних пројектила и разних других пројеката" које је развила Индија, рекли су извори за АНИ.
Најава долази у тренутку када је примарна индијска агенција за развој и тестирање наоружања – Организација за истраживање и развој одбране , саопштила да је у "напредној фази" развоја великог броја нових ракетних система.
Ово укључује системе ПВО веома малог домета, дизајниране да обезбеде блиску заштиту копненим снагама и кључним објектима од ваздушних претњи, преносиве противоклопне ракетне системе и ракете и системе ПВО кратког домета.
Тренутно, најпознатији индијски објекат за тестирање ракета налази се на острву Др Абдул Калам, раније познатом као острво Вилер, на обали источне државе Одиша. На овом полигну су тестиране ракете индијске производње, укључујући балистичке "прихви" и "агни",крстареће "брахмос", "нирбхај" и ракету ваздух-ваздух за борбу изван визуелног домета "астра".
У мају је Индија тестирала нови ракетни систем за ношење торпеда – СМАРТ (Supersonic Missile Assisted Release of Torpedo) у објекту Одиша. Систем нове генерације има за циљ јачање способности индијске ратне морнарице у противподморничком ратовању "далеко изван стандарданог домета лаких торпеда", навели су тада из Министарства одбране Индије.
Ракета носач, има долет од 643 км, након чега испушта торпедо у воду, који има домет од око 20 кг и бојеву главу тешку 50 кг.
Такође, Индија већ неколико година повећава производњу домаћег наоружања и извоз исте у треће земље. Тако је од 2017. забележила десетоструко повећање извоза војне опреме, а прошле године, њена продаја оружја у иностранству износила је 210 милијарди рупија (2,3 милијарде долара).
Према "Хиндустан тајмсу", Индија тренутно испоручује војну опрему, укључујући ракете, лаке хеликоптере, патролне бродове, личну заштитну опрему, системе за надзор и радаре у око 85 земаља.