Зашто би повратак Трампа заправо била добра вест за ЕУ
Иако ЕУ, у целини, није одушевљена Доналдом Трампом, поједини званичници сматрају да би победа бившег председника могла да буде оно што је потребно Европској унији да појача одбрану и пооштри став према Кини.
"Повратак Трампа био би користан шок који би омогућио ЕУ да крене напред, по питању пандемије или енергетске кризе након рата у Украјини", рекао је "Политику" високи дипломата ЕУ који је, као и други саговорници портала, тражио да остане анониман.
Овај став, који приватно дели више ЕУ дипломата и званичника ЕУ, не потиче од наклоности према републиканском кандидату или његовим предлозима политике.
Други Трампов мандат би био "горки лек" који је неуједначеној ЕУ потребан да би превазишла своје поделе и кренула напред као блок, објашњавају званичници ЕУ.
Трампово председништво би било толико непријатељско према Европи да блок не би имао избора осим да повећа своју потрошњу на одбрану, ојача свој технолошки сектор и разјасни своју политику према Кини, додали су они.
Најочигледнија област у којој би Трампово председништво могло да подстакне промене у Европи је одбрана и сукоб у Украјини. Бивши председник је више пута оптужио Европу да се преко НАТО-а "гребала" за америчку војну заштиту, а наводно је запретио да ће у потпуности извући Вашингтон из Алијансе.
Што се тиче Украјине, Трамп је рекао да ће прекинути сукоб дан након реизбора – вероватно без пристанка Кијева. Ако се врати у Белу кућу, Трампова администрација би могла да повећа притисак на Европу у вези са "поделом терета" у НАТО-у што би, тврде "Политикови" саговорници, било савршено.
"Трамп помаже у подизању свести о финансирању одбране, али нам је потребан прави шок да бисмо променили ову дебату", рекао је један званичник ЕУ. "Договор о мировном плану за Украјину би био тај шок", истакао је он.
Слична логика се односи на дуготрајне покушаје Европе да усклади своје јединствено тржиште и покрене своју анемичну економију.
У извештају објављеном прошлог месеца, бивши шеф Европске централне банке Марио Драги упозорио је да је Европа у опасности од економског колапса. Да би избегао даље заостајање за САД и Кином, рекао је Драги, блок би морао да уједини своја тржишта и масовно инвестира у индустријске капацитете.
Проблем је што реформе за хармонизацију тржишта ЕУ, посебно финансијског сектора блока, никада нису далеко одмакле упркос деценијском разматрању.
Још један Трампов мандат могао би да буде катализатор који би приморао невољне земље да коначно прихвате заједнички надзор над својим банкама и берзама, тврде ови званичници.
Што се тиче трговине, повратак Трампа би подједнако могао бити покретач промена, померајући блок ка протекционистичком приступу који Французи заговарају.
Званичници сматрају, истина приватно, да је можда дошло време да се прихвати аутономија, сугеришући да би Европа требало да се припреми за велику промену у односима са Америком, без обзира ко буде изабран.
"Европљани морају да преузму своју судбину у своје руке, без обзира на то ко буде изабран за председника САД", рекао је француски министар за Европу Бењамин Хадад на француској телевизији прошле недеље.