Свет

Градитељски немар од Запада до Истока: Урушaвање мостова и зграда због пропуста

Пре само неколико дана, урушила се десетоспратна хотелска зграда у Аргентини
Robert Michael/dpa via AP

Лошег инспекцијског надзора и градитељског немара нису лишени ни на истоку, ни западу, а у протеклих неколико месеци због оваквих пропуста или природних непогода, забележено је неколико случајева рушења мостова и других конструкција од Кине, Вијетнама, Немачке, Аргентине...

Пре само неколико дана, људи су остали заробљени у рушевинама након што се урушила десетоспратна хотелска зграда у Аргентини. У хотелу "Дубровник" је у тренутку несреће било око десетак људи, међу којима и грађевински радници, који су наводно, радили без дозволе. Власница хотела, Марија Стефанић, како је потврђено, пронађена је мртва испод рушевина. Зграду је изградио пар хрватских досељеника, а имала је облик брода као посвету броду којим су допловили и започели нови живот. Тада је саопштено, да су локалне власти обуставиле радове на тој локацији у августу ове године. 

Почетком септембра ове године, поплаве изазване тајфуном Јаги однеле су носећи стуб моста изнад Црвене реке у вијетнамској провинцији Пу То, мост се срушио, а десет возила завршило је у реци, а страдало је више од 30 особа. 

Неколико дана након овог инцидента, и део моста Карола, у немачком граду Дрездену, срушио се у реку Елбу, због чега је дошло до поремећаја у саобраћају и прекида градског система грејања, али у инциденту није било повређених. Делом моста који је оштећен иначе пролазе трамваји, а том приликом, оштећене су и цеви које су део градског топловода.

У августу ове године, забележено је и рушење дела хотела у немачком месту Креф на реци Мозел. 

И у марту овде године, део прометног моста Френсис Скот Ки у Балтимору срушио се након што је у њега ударио теретни брод "Дали" под заставом Сингапура. До 20 људи и неколико возила пало је у реку Патапско.

Кад је реч о Србији, несрећа у Новом Саду је и највећа - под обрушеном бетонском надстрешницом на Железничкој станици живот је изгубило 14 људи, док се лекари боре да спасу троје пацијената. 

Јавност памти и када су у октобру 2022. године две особе изгубиле живот, а једанаесторо људи је повређено, приликом пада висећег моста у Овчар Бањи. Тада је група од 114 Зворничана требало да стигне у манастир Ђунис, уочи празника Покрова Пресвете Богородице, а несрећа се догодила када је више од 20 људи истовремено, прелазило мост који је годинама био ван функције. Том приликом, сајла се откачила и мост је завршио у Западној Морави, као и сви они који су нашли на мосту. 

За овај случај, средином октобра ове године, грађевински инспектор управе за инспекцијски надзор у Чачку Милош Б. је првостепеном одлуком Вишег суда ослобођен кривице за пад моста, на шта Више јавно тужилаштво има право жалбе. Виши суд је инспектора прогласио кривим и изрекао му казну затвора од годину и по дана.  Апелациони суд у Крагујевцу је прихватио жалбу његовог браниоца адвоката, па је случај враћен у Чачак на поновно одлучивање.

Такође, у оквиру градње дела Коридора 10 кроз Грделичку клисуру, неколико пута се обрушавао потпорни зид. 

Против 16 инжењера је 2018. године надлежно министарство поднело кривичне пријаве захтевајући да им се одузму лиценце.

Суд части Инжењерске коморе Србије започео је тада истрагу о томе ко је све и како пројектовао и препројектовао обезбеђивање брда код Предејана.

image