Свет

Шта Трамп каже, то и уради, или зашто су демократе изгубиле латино гласове

Ако се не саберу, демократе би могле да буду у опозицији генерацијама, упозорава "Политико"
Шта Трамп каже, то и уради, или зашто су демократе изгубиле латино гласовеGetty © NurPhoto / Contributor

Округ Стар, место са највише Латиноамериканаца у Америци, налази се у близини блатњавих вода Рио Грандеа, у прашњавом јужном Тексасу. Са 97 одсто Латиноамериканаца, Стар је више мексички од неких места у самом Мексику, и више од 100 година је гласао за демократе.

Први знаци упозорења појавили су на изборима 2020. када је 47 одсто гласало за Доналда Трампа (2012. Барак Обама је добио 86 одсто гласова, 2016. Хилари Клинтон 79 одсто). Демократе су то, ипак, одбациле као случајност.

На прошлонедељним изборима, Трамп је победио са 58 одсто гласова. Слична прича се поновила широм САД: Иако је већина Латиноамериканаца и даље гласала за Камалу Харис, Трамп је у поређењу са 2020. значајно ојачао у већини латиноамеричких округа у свакој држави, надовезујући се на добитке које је већ остварио од 2016.

Са овим последњим изборима, докази о политичком престројавању међу Латиноамериканцима сувише су велики да би се одбацили.

Земља се мења, а милиони Латиноамериканаца - баш као бели радници у аутомобилској индустрији у Мичигену или возачи камиона у Пенсилванији - плаше се да ће их заборавити у глобалној економији која се, чини се, сама покреће уништавањем пограничних и радничких градова.

Деценијама су се демократе ослањале на то да Латиноамериканци виде републиканце као расисте или непријатеље имиграната. Нагли раст латино популације требало је да трајно задржи демократе у Белој кући.

Сада се чини да су многи Латиноамериканци изгубили веру у начин на који демократе управљају економијом и окренули су се Трампу.

Ако републиканци наставе са "освајањем" Латиноамериканаца истом запањујућом стопом, то ће бити довољно да се демократе генерацијама држе ван власти, ламентира "Политико".

Још у јануару, знаци пропасти демократа били су закопани дубоко у снегу у Ајови, на месту званом Денисон. Смештен на обрадивом земљишту у близини границе са Небраском, Денисон је 50 одсто латиноамерички и окружен је прстеном фабрика за паковање меса.

Рад у кланици је тежак и опасан, а чини се да мало Американаца то жели да ради, тако да се фабрике ослањају на имигранте.

Мексички мигрант Исмаел Карденас, који је радио у једној од фабрика, рекао је "Политику" да подржава Трампа. Његова жена, Вићента Лира, која ради као домар у средњој школи у Денисону такође.

Током последње три године породица Карденас измождена је инфлацијом и ценама гаса. Иако су гласали за демократе, престали су да верују да је странци заправо стало до радних људи попут њих. "Оно што Трамп каже је оно што Трамп ради. Ако нешто обећа, урадиће то", објаснио је Карденас.

Као што постоје стотине различитих разлога зашто белци гласају за Трампа, постоје стотине различитих разлога због којих Латиноамериканци гласају за њега. Постоји и један моћан разлог зашто латиноси гласају за Трампа - класа.

Више од 80 процената Латиноамериканаца су радничка класа, а огроман број њих се бави физичким радом. Трампова привлачност у "латино граду за паковање меса" личи на његову привлачност у белим фабричким градовима у Мичигену и Пенсилванији - милијардер каналише притужбе радничке класе.

У Ајови, Карденас и Лира су поверовали у његову суштинску поруку: да су демократе елита која није у контакту, која нити разуме нити брине о радницима попут њих.

Уз то, када је Џозеф Бајден у јануару драстично променио политику према мигрантима, затворивши границе пред поплавом имиграната, многи латино бирачи су то схватили као издају.

image