Свет

Глад у Гази: Прилив хране и лекова никад мањи

Ако се ниво помоћи не повећа САД ће казнити Израел тако што ће смањити испоруку оружја, сматра "Гардијан"
Глад у Гази: Прилив хране и лекова никад мањиGetty © Anadolu / Contributor

Помоћ која стиже у Газу на најнижем је нивоу од децембра 2023. године. Овог месеца у палестинску енклаву ушло је само 8.805 тона хране преко израелских пунктова, показују званични израелски подаци. 

У највећој кризи су становници севера Појаса Газе, где се налазе опкољени градови Џабалија, Бејт Ханун и Бејт Лахија.

"Људи на северу Газе немају ништа. Свакога дана, од 3. октобра до краја месеца, УН су тражиле да однесу помоћ у Џабалију, али су захтеви одбијени", рекао је један званичник УН у Гази.

Прилив помоћи смањен је упркос ултиматуму америчких власти да ће увести санкције уколико се испоруке помоћи не повећају у року од 30 дана.

Овај рок је пред истеком, а како пише "Гардијан" и преноси Танјуг, очекује се да ће САД смањити испоруку оружја Израелу уколико ти захтеви не буду испуњени. Наиме, амерички закон налаже да се прекине испорука оружја оним земљама које спречавају испоруку помоћи коју подржавају САД.

Званичници за помоћ ситуацију у Гази описују као апокалиптичну на већем делу територије, где је од 2,3 милиона становништва више од 80 одсто расељено, а две трећине зграда уништено или оштећено током 13 месеци рата.

"Скоро ништа више не стиже. Има мало брашна, нешто течности за прање посуђа. Килограм парадајза кошта скоро 20 долара. Чак и ако имате новца, нема шта да се купи. Сви су поново гладни", рекао је један званичник УН.

Израел је увео потпуну блокаду Газе у првим недељама рата, пре него што је постепено ублажавао ограничења под међународним притиском.

Испорука помоћи достигла је врхунац у мају, када је у Газу ушло више од 6.000 камиона са 117.000 тона хране. Тада су стигли и шатори, лекови и друге неопходне потрепштине.

Статистички подаци које је објавио Когат, израелско војно тело задужено за координацију хуманитарне помоћи за Газу, показују да је само 25.155 тона хране ушло у октобру. А то је мање него у било ком месецу од децембра 2023.

У октобру је у просеку било дозвољено да 57 камиона дневно уђе у Газу, што је седам пута мање од онога колико захтевају САД. Док агенције за помоћ тврде да је 600 камиона дневно неопходно за задовољавање основних потреба. 

Израелски званичници одбацују оптужбе да је помоћ намерно ограничена и оптужују хуманитарне агенције да нису организовале њену дистрибуцију.

Али специјалисти УН за логистику у Гази наводе да их израелске војне операције и опште безакоње често спречавају да прикупе залихе и да је због тога стотине камиона заглављено на граници. Хуманитарне агенције се, такође, суочавају са недостатком возача, комуникационе опреме, заштитне опреме...

Такође, координација са израелским војним властима је напорна и дуготрајна, многи захтеви за конвоје се одбацују, а у октобру су израелске власти директно одбиле или спречиле 58 одсто возила с хуманитарном помоћи, саопштиле су хуманитарне агенције.

Безакоње је довело до систематске пљачке око трећине целокупне помоћи која је унесена у Газу, рекли су званичници УН. 

САД су раније захтевале да Израел дозволи већу помоћ, али нису учиниле много да спроведу своје захтеве, а чак су наводно игнорисале тврдње сопствених агенција да је Израел намерно блокирао испоруке хране и лекова у Газу, напомиње "Гардијан".

Прошле недеље, Комитет глобалних стручњака за безбедност хране (ИПЦ) упозорио је на "велику вероватноћу да је глад неминовна у областима" северне Газе. Али Когат је то негирао, рекавши да су се претходне пројекције ИПЦ-а показале као нетачне и да су се ослањале на делимичне, пристрасне податке.

Од октобра прошле године у израелским нападима на Појас Газе убијено је најмање 43.603 Палестинца, а рањено 102.929, према информацијама палестинског Министарства здравља.

image