Свет

Опрез на Западу после Бајденове одлуке: "Још не отварам шампањац", прекасно да се спаси Украјина

Прекасно (и премало), коментаришу војни аналитичари одлуку Вашингтона
Опрез на Западу после Бајденове одлуке: "Још не отварам шампањац", прекасно да се спаси УкрајинаGetty © Anadolu / Contributor

Одлука САД да одобре Кијеву да користи оружје дугог домета да гађа циљеве на територији Русије могла би, можда, да помогне Украјини у Курску, али је прекасно да промени ток сукоба, кажу аналитичари.

"Одлука је дошла касно, а као и друге одлуке у том смислу, можда ће бити прекасно да се суштински промени ток борби", каже Мајкл Кофман, виши сарадник Карнегијеве задужбине за међународни мир у Вашингтону.

За сада није јасно колико ће потрајати ова нова америчка политика, будући да ју је жестоко критиковао Ричард Гренел, један од најближих спољнополитичких саветника новог председника Доналда Трампа. Сам Трамп је више пута критиковао размере америчке помоћи Кијеву и обећао да ће брзо окончати сукоб.

Први украјински удари могли би се десити у наредним данима и вероватно ће бити изведени помоћу ракета АТАЦМС, које имају домет до 306 километара.

Званичник централне Европе за одбрану рекао је Ројтерсу да ће удари дати Кијеву већу шансу да се одбрани од ваздушних напада, али да неће окренути сукоб у корист Украјине.

Русија је већ преместила многа своја ваздушна средства ван домета западног наоружања у Украјини, рекао је званичник.

Литвански министар спољних послова Габријелијус Ландсбергис рекао је да "још не отвара шампањац" јер није познато да ли Украјинци имају довољно ракета.

Одлука о одобрењу употребе оружја дугог домета тек након вишемесечног украјинског лобирања у складу је са обрасцем који се понавља од почетка сукоба. Бајденова администрација је са једне стране одлучна да подржава Кијев "колико год буде потребно", док са друге стране страхује од ескалације и одговора Москве.

Вашингтон се у прошлости месецима колебао да ли да одобри Кијеву тражено оружје, тенкове и авионе. Неки војни аналитичари кажу да су таква одлагања дала Москви времена да се консолидује и ојача.

Украјина под притиском

Могућност да пројектилима нападне руску територију могла би да има најдиректнији утицај на Курску област коју Украјина покушава да "задржи" после прекограничног напада у августу.

Ова област би, наводи агенција, могла да буде монета за преговарање након Трамповог уласка у Белу кућу.

Роб Ли, виши сарадник на Институту за спољну политику са седиштем у Филаделфији, сматра да Украјина неће моћи на дуже стазе да издржи у Курској области.

"Украјина је тамо ангажовала неке од својих најбољих јединица, тако да ће можда моћи да се одрже неко време ако наставе да добијају довољно муниције и борбене замене", рекао је он.

Ли је такође подсетио да Русија може да обори ракете дугог домета "скалп/сторм шедоу" чију су употребу, наводно, одобриле и Француска и Британија, као и америчке АТАЦМС. Што значи да би број испаљених ракета морао да буде значајан, а питање је колико залиха има и Кијев и Запад.

image