АУКУС најавио заједничко испитивање хиперсоничних ракета: У плану шест тестова до 2028. године
САД, Велика Британија и Аустралија покренуле су иницијативу у оквиру свог трилатералног војног пакта за убрзање тестирања и распоређивања хиперсоничних пројектила и сродних технологија.
Подсећања ради, 2021. године, три земље су успоставиле војни савез АУКУС, који се заснива на два стуба. Први стуб подразумева обавезивање Вашингтона и Лондона да помогну Канбери у развоју и набавци подморница на нуклеарни погон, док други стуб обухвата шири споразум о размени технологије који би потенцијално могао да укључи друге земље, као што су Канада и Јапан.
Пентагон, Министарство одбране Аустралије и Министарство одбране Уједињеног Краљевства објавили су у понедељак саопштења у којима најављују нову иницијативу у оквиру другог стуба, названу "ХајФлајТЕ" ПА (Hypersonic Flight Test and Experimentation Project Arrangement).
Како се наводи, у оквиру пројекта биће спроведено шест заједничких пробних лансирања до 2028. године, за шта ће укупно бити издвојено 252 милиона долара. Портпарол Пентагона мајор Пит Нгујен изјавио је да иницијатива има за циљ да повећа интензитет тестирања и искористи комбиноване ресурсе и постројења за испитивања.
"Побољшавамо нашу колективну способност да развијемо и испоручимо офанзивне и одбрамбене хиперсоничне технологије кроз велику серију трилатералних тестова и експеримената који ће убрзати напредак хиперсоничних концепата и кључних технологија", додала је Хејди Шју, подсекретарка америчког министарства одбране за истраживање и инжењеринг.
Вреди подсетити да и САД и Велика Британија тренутно заостају за Русијом и Кином у домену хиперсоничног наоружања, будући да, упркос појединим успешним тестовима и најавама, и даље немају ниједно оружје ове врсте у оперативној употреби.
Са друге стране руске и кинеске оружане снаге већ користе неколико врста хиперсоничних ракета, а Русија је постала и прва земља у свету која је употребила ово наоружање у војном сукобу, тј. у СВО.
Према речима британског министарства одбране, нову заједничку иницијативу ће подржати преко 90 добављача из земаља АУКУС-а и њихових савезника из ЕУ, са комерцијалним потенцијалом до милијарду фунти (1,27 милијарди долара).
"Овај рад ће нам помоћи да задржимо позицију испред наших противника на бојном пољу, побољшати нашу колективну безбедност и допринети одржавању мира и стабилности у све сложенијем и опаснијем свет"“, рекао је британски министар одбране Џон Хили, карактеришући споразум као "значајан аранжман" који ће позиционирати блок у "први ред одбрамбене технологије која побеђује у биткама".
Аустралија је ову "прекретницу" описала као "нови ниво сарадње", додајући да ће планирана тестирања "убрзати развој хиперсоничних концепата". Међутим, ни у једном од саопштења о новом пројекту нису изнети никакви детаљи о томе које тачно технологије (тј. хиперсонично оружје) три земље планирају да доврше и тестирају.