Свет

Велики брат међу рафовима: Крађе у продавницама у САД не престају упркос софистицираном надзору

Ланци користе прикривену технологију у борби против крађе у малопродаји са различитим резултатима
Велики брат међу рафовима: Крађе у продавницама у САД не престају упркос софистицираном надзоруGetty © Hill Street Studios

Камере за тело на чуварима који поздрављају купце у "Ти Џеј Максу". У "Волмарту", изнад рафова са пивом висе монитори за надзор. У дрогеријама, паста за зубе закључана је иза плексигласа.

Све ово је део америчког малопродајног пејзажа пошто су се трошкови крађе у продавницама попели на десетине милијарди долара годишње. Али чак и док трговци на мало усвајају високотехнолошке технике надзора у покушају да победе у рату против крађе у продавницама, нови докази показују да губе.

Крађа је довела до сложеног скупа проблема за америчке трговце на мало: производи који нестају смањили су приходе и додали режијске трошкове за осигурање и додатне мере безбедности. Истраживање индустрије из 2023. показало је да спољна крађа чини 36 одсто, или 40 милијарди долара, губитка залиха.

Фрустрација због "закључавања" робе такође доводи до тога да купци беже из продавница: скоро петина купаца продавница где се роба држи ван домашаја лопова, али и муштерија, одлучује се за куповину преко интернета, показују подаци "Нумератора", фирме за истраживање тржишта.

Највише се краду ствари које је лако ставити у џеп и које је могуће препродати: козметика, дезодоранси, алат.

Компанија "Таргет" раније ове године је саопштила да су трошкови од крађа порасли за више од 500 милиона долара у 2023. у поређењу са 2022.

Продавци су одговорили новим начинима да спрече крађу у продавницама. Многи зависе од електронског надзора.

Сигурносне камере су сада опремљене компјутерским видом, који може да "ухвати" знакове као што су сумњив ход или померање полица, тврди истраживачка компанија "Корсајт".

Самоуслужне касе су такође "унапређене" софтвером који препознаје ако је купац заменио цене на роби, односно ако је на скупљу ставио цену јефтиније. Ту су и камере за препознавање лица и идентификовање оних који већ имају "криминалну историју крађе".

Ова технологија је изазвала отпор. Трећина америчких потрошача које је анкетирао "Корсајт" рекла је да ће ређе куповати или избегавати куповину у продавници чије су камере опремљене софтвером за препознавање лица.

Упркос свему, број крађа расте. 

Извештај Савета за кривично правосуђе објављен у среду указује да ове године пријављено више крађа у продавницама у односу на прошлу годину. Три највећа града Њујорка, Лос Анђелеса и Чикага имају више крађа у продавницама него пре пандемије ковида.

image