Амбасада за ћеркиног свекра: Трамп шаље Чарлса Кушнера у Француску
Кушнер, али Чарлс – то је име које ће вероватно заступати америчке интересе у Француској. Наиме, нови амерички председник Доналд Трамп изабрао је свекра своје кћерке Иванке за новог амбасадора у Паризу.
"Он је сјајан бизнисмен, филантроп и човек који уме да склапа договоре и снажно ће заступати интересе наше земље", објавио је Трамп на својој друштвеној мрежи "Истина" како блиском породичном сараднику, оцу Џерада Кушнера, поверава једну од својих првих и најистакнутијих амбасадорских функција.
Али, све што јавност зна о Чарлсу Кушнеру у најмању руку је у супротности са онима што би га препоручило за дипломатску каријеру.
Овај седамдесетогодишњак до 2004. године у Америци је важио за способног бизнисмена, инвеститора чије некретнине вреде милијарде долара. О њему се писало и као о осведоченом филантропу и једном од највећих донатора Демократске странке у Њу Џерсију, а можда и у читавој земљи.
Али, Кушнеров пад је био брз. Пошто је 2004. био један од главних јунака у текстовима о политичким злоупотребама и спрези власти и тајкуна, Кушнер је постао заштитно лице корупције. Због више кривичних дела повезаних са финансијским преварама и осветничким понашањем осуђен је 2005. године на двогодишњу затворску казну, а одслужио једну. Помиловање председника је добио децембра 2020, пред сам крај Трамповог првог мандата.
Чарлс Кушнер је признао да је крив зато што је лажно приказивао пореске обавезе својих компанија, као и због тога што је кривотворио извештаје о финансирању политичких кампања. Наиме, подносио је нетачне финансијске извештаје о политичким донацијама које су укључивале и средства из његових компанија. Али оно што је изазвало највише контроверзи јесте – освета према сведоку. А тај сведок био је, ни мање ни више, него супруг његове рођене сестре.
Оно што је почело као породична свађа брзо се претворило у политички трилер са елементима секс скандала. Озбиљне породичне несугласице због контроле над компанијом "Кушнер компанис", која је управљала са 100 мањих фирми, добиле су свој наставак на суду, пошто су против њега сведочили сестра Естер Шулдер и њен супруг Вилијам. Управо су они били ти који су федералним властима дали информације у вези са његовим финансијским преварама и незаконитим политичким донацијама.
А онда је брат режирао одмазду. Прво је ангажовао проститутку и договорио да заведе сестриног мужа у хотелској соби у Бриџвотеру, где су, наравно, биле постављене камере. Завера је успела, а Чарлс је сестри освету сервирао на тацни, односно на видео-траци коју јој је послао на кућну адресу.
Испоставиће се, међутим, да је Кушнер сам себи пуцао у ногу – резултат ове освете није био развод Шулдерових, већ озбиљне оптужбе због којих је Чарлс проглашен кривим за освету према сведоку. Касније, али не како би изгладио породичне односе, већ како како би умањио казну, у писму написаном руком поручио је сестри и прики:
"Оно што сам учинио из освете било је потпуно погрешно. Само вас молим да ми опростите што сам прибегао тако одвратном и срамотном понашању. Погрешио сам и починио страшан грех. Како сам дозволио да мржња преплави моје срце и руководи мојим поступцима?"
Истрагу против Кушнера водио је тадашњи амерички тужилац Крис Кристи и описао је као "једно од најодвратнијих кривичних дела" које је видео. Кушнеру и Кристију путеви ће се укрститит 2016. године. Наиме, некадашњи тужилац тада је био део Трамповог транзиционог тима и сматран је кандидатом за потпредседника. Из тима је испао, верује се, по налогу Џерада Кушнера који никада није заборавио да је Кристи процесуирао његовог оца. Некадашњи тужилац данас је један од најгласнијих критичара Доналда Трампа у Републиканској странци.
Та 2004. у Њу Џерсију, који је дуго био познат по проблемима са корупцијом, обележена је бројним скандалима који су сведочили о снажном загрљају власти и тајкуна. И готово у свакој корупционашкој чорби Чарлс Кушнер је био зачин.
Када је тадашњи гувернер Џејмс Мекгриви повезиван са неколико контроверзних донатора, што је отворило питање о транспарентности његових кампања, ту је било и име Чарлса Кушнера. Откривено је да су он лично, али и компаније којима је руководио, донирале више од 1,5 милиона долара. Заузврат Кушнер је био предложен да води управу луке Њујорка и Њу Џерсија.
Спекулације о политичким везама Кушнера су се повећале након што је Мекгриви поднео оставку. Гувернер је то учинио изненада и не зато што је био под лупом због корупције и етике, већ зато што је признао ванбрачну хомосексуалну везу. Чак и у том секс скандалу Кушнер је оставио своје отиске. Не само што је спонзорисао радну визу за Голана Ципела, Израелца и бившег саветника гувернера, који је идентификован као мушкарац с којим је Мекгриви имао аферу, већ је откривено и да је Ципела радио код Кушнера пре него што га ја ангажовао гувернер за свог саветника.
Без контроверзи нису прошле ни оне донације које немају везе са политичким странкама. Поклон од 2,5 милиона долара намењен Универзитету Харвард постао је пример за "девелопмент кејс", праксу која означава како велике донације могу да утичу на одлуке о пријему кандидата на престижне универзитете. Наиме, овај новац поклоњен је неколико месеци пре него него што ће Џерад Кушнер бити примљен на Харвард.