Свет

У страху од Трампа: НАТО повећава издвајања за одбрану

На самиту 2018. године Трамп је запретио европским чланицама НАТО-а да ће их Америка напустити ако не повећају издвајања за одбрану
У страху од Трампа: НАТО повећава издвајања за одбрануGetty © Jaap Arriens/NurPhoto

Европске чланице НАТО-а воде разговоре о повећању издвајања за одбрану са 2 на 3 процента БДП-а уочи повратка Доналда Трампа на место председника САД.

Ово би требало да буде главна тема на годишњем самиту следећег јуна, пише "Фајненшел тајмс".

Четири особе укључене у прелиминарне разговоре рекле су за "Фајненшел тајмс" да разговарају о повећању, потезу који би извршио јак притисак на већ натегнуте националне буџете и који је изазвао забринутост у многим престоницама.

Од 32 чланице НАТО-а, 23 ће ове године достићи постојећи циљ од 2 одсто, према прорачунима Алијансе, у односу на само шест које су испуниле овај циљ у 2018. Међутим, то такође значи да седам европских чланица, укључујући Италију и Шпанију, још увек не испуњавају стандард договорен пре деценију.

Међутим, Трампов захтев да Европа треба да плати више за сопствену одбрану и схватање да тренутни нивои потрошње нису довољни да подрже Украјину и да одврате Русију, приморали су их да узму у обзир размере недовољног издвајања у буџет.

Поверљиви разговори, који су почели током састанка министара спољних послова Алијансе прошле недеље и који би могли још да потрају док се не постигне договор, предвиђају краткорочно обећање да ће се постићи 2,5 одсто, а до 2030. циљ од 3 одсто, пише ФТ позивајући се на три извора.

Нове обавезе ће бити формално договорене на самиту следеће године у Холандији.

Генерални секретар НАТО Марк Руте одбио је да коментарише ово питање, али је рекао да ће се залагати да то буде "много више" од постојећег циља.

"Имам број на уму, али нећу га сада спомињати. Али јасно, када погледате циљеве способности, када погледате празнине које још увек постоје, јасно је да са 2 процента не можете доћи дотле", рекао је он за ФТ овог месеца.

Руте је рекао да би било добро да се договори нови циљ на самиту у Хагу, упркос фискалним притисцима у Европи који су срушили немачку и француску владу у последња два месеца.

"Политика доноси изборе у оскудици, увек постоји недостатак новца и увек превише приоритета", рекао је он, додајући да би очување безбедне земље требало да буде кључни приоритет за лидере.

Трамп је током првог мандата искористио самит НАТО-а 2018. да захтева од Европе веће издатке или ризикују да САД напусте Алијансу. Лидери, укључујући Рутеа као холандског премијера, обећали су да ће убрзати повећање издавања како би достигли 2 процента.

Позивајући се на немачког званичника, ФТ преноси да је до издвајања ипак дошло само због одговора на сукоб у Украјини. Европске чланице заједно су повећале потрошњу за око 100 милијарди долара у последње две године.

Немачка је ове године први пут испунила циљ од 2 одсто БДП-а.

Даље повећање потрошње биће велики изазов за многе европске земље, укључујући економије као што су Велика Британија, Француска, Немачка, Италија и Шпанија.

Велика Британија ће ове године потрошити око 60 милијарди фунти или 2,3 одсто БДП-а на одбрану, а влада је обећала да ће повећати на 2,5 одсто.

Званичници из одбране и аналитичари отворено признају да чак ни издавање од 2,5 одсто не би било довољно да се британска војска модернизује, настави да пружа свој пун капацитет, укључујући нуклеарно одвраћање и испуни ажуриране планове НАТО-а.

Италија, која троши 1,49 одсто БДП-а на одбрану, већ је подложна процедури ЕУ о прекомерном дефициту због кршења правила о буџету Брисела. Влада премијерке Ђорђе Мелони обавезала се да ће достићи тренутни циљ НАТО-а од 2 процента БДП-а до 2028.

Шпанија је на дну листе по потрошњи за одбрану, и то са 1,28 одсто БДП-а. Премијер Предро Санчез брани се да Шпанија издваја 20 одсто војног буџета на истраживање и развој, као и да даје допринос у виду великог броја војника који учествују у НАТО мисијама.

САД троше око 3,4 одсто БДП-а на одбрану.

image