Неки се не одричу прошлости, други накнадно уз Хитлера: Ко је гласао против резолуције о нацизму
Из Њујорка данас стиже вест да је документ који је предложила Русија о забрани величања нацизма, неонацизма и осталих пракси које доприносе ескалацији расизма усвојен у Генералној скупштини Уједињених нација.
Документ је изгласан са 119 гласова "за", а важно је нагласити да је Србија, осим што је међу овим земљама, такође и коспонзор резолуције.
Уздржаних је било десет, међу којима су Швајцарска, Турска, Мјанмар, Панама, Самоа, Кирибати, Бахами и други.
Ипак, посебно је занимљиво погледати листу 53 земље које су гласале против резолуције.
Не изненађује што су што су Немачка и Аустрија, као колевке нацизма, гласале против ове резолуције. Против су гласали и некадашњи нацистички савезници Италија, Јапан, Мађарска и Бугарска.
Осим што је ово гласање потврдило да се Хитлерови савезници нису одрекли своје нацистичке прошлости, занимљиво је да они други који су били прегажени у налету нацистичких трупа и данас пате од Стокхолмског синдрома.
Тако је Пољска, као држава која се прва нашла на Хитлеровом удару и место са најозлоглашенијим нацистичким логорима гласала против забране величања нацизма.
Против је и Украјина за коју је Русија одавно упозоравала да је постала сигурна кућа за неонацисте, што се и показало по обележјима војника на фронту.
Ништа није боље ни међу некадашњим земљама СССР-а које су заборавиле на милионске жртве Црвене армије, али нису заборавиле на своје дедове који су се борили у оквиру Вермахта и СС-а. Међу гласачима против резолуције су Молдавија, Литванија, Летонија, Грузија и Естонија.
Међу осталим земљама из Европе које су гласале против су Данска, Холандија, Француска, Финска, Норвешка, Шведска, Ирска, Луксембург, Лихтенштајн, Монако, Малта, Сан Марино, Португал, Словачка, Чешка, Кипар, Грчка и Румунија.
Одакле "ветар дува" јасно је јер су Сједињене Америчке Државе и Велика Британија гласале против, а са њима и Канада, Аустралија, Јужна Кореја.
Србија осветлала образ Балкану
На простору Западног Балкана само је Србија гласала за резолуцију. Против су гласале Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Црна Гора, Словенија, Северна Македонија.
За Хрватску која се током Другог светског рата "прославила" не само велелепним дочеком нацистичких војника, него и злочинима над Србима, Ромима и Јеврејима који су чак згрозили и нацисте, а посебно јединим логором за децу, није изненађујуће што је овако гласала.
Занимљиво је да је Црна Гора гласала против ове резолуције, па је председник Демократске народне партије Милан Кнежевић предложио да се тамошњи поздрав "Помаже Бог" замени са "Хајл Хитлер".
Босна и Херцеговина иако условљена да се спољнополитичке одлуке доносе консензусом свих чланова Председништва БиХ, под утицајем хрватског и бошњачког члана одлучила је да гласа против.
Имајући у виду да је министар спољних послова Северне Македоније Бујар Османи, ни потез Скопља не би требало да зачуђује.