Кина: САД зависне од рата и представљају највећу претњу глобалној безбедности
Према речима портпарола кинеског Министарства одбране Џанга Сјаоганга, извештај Пентагона искривљује кинеску националну одбрамбену политику, спекулише о развоју кинеске војне моћи, представља грубо мешање у унутрашње послове Кине, блати кинеску војску и потпирује такозвану кинеску војну претњу.
"Ми се придржавамо нуклеарне стратегије самоодбране и нуклеарне политике без намере да нуклеарно оружје употребимо први, увек одржавамо нуклеарне снаге на минималном нивоу, који је неопходан за очување националне безбедности", навео је Џанг Сјаоганг на званичном налогу кинеског министарства одбране на друштвеној мрежи "ВиЧет".
Џанг Сјаоганг је истакао да Кина стабилно иде путем мирног развоја и да активно испуњава своје међународне обавезе. Према његовим речима, кинеска нуклеарна политика је "најстабилнија, најдоследнија и предвидивија међу свим нуклеарним силама".
"Изражавамо наше снажно незадовољство и одлучни протест због овога", додао је.
Оценио је да су САД зависне од рата и представљају највећу претњу глобалној безбедности, подсетивши на хуманитарне катастрофе у Сирији, Ираку и другим земљама. Како истиче, чињенице показују да америчка војна стратегија постаје све више конфронтирајућа, офанзивнија, испољавајући тежње ка хегемонији и провоцирању обојених револуција.
Претходно је Министарство одбране САД у извештају припремљеном за амерички Конгрес навело да је Кина до средине 2024. имала више од 600 нуклеарних бојевих глава, а до 2030. њихов број ће превазићи хиљаду. Према Пентагону, Кина активно проширује своје нуклеарне снаге усред заоштравања стратешке конкуренције са Сједињеним Државама и другим земљама. Истовремено, у извештају се наглашава да САД намеравају да одрже отворене канале комуникације са Кином како конкуренција две земље не би прерасла у војни сукоб.