Откривено када ће руска вакцина против рака бити доступна пацијентима

Руски научници тренутно развијају моделе за лечење више врста онколошких болести, укључујући карцином плућа, који је наводно најчешће дијагностикован рак са највећом стопом морталитета

Руски научници приводе крају рад на новој, револуционарној вакцини против рака која би требало да буде пуштена у употребу следеће године, рекао је Александар Гинцбург, директор Института за епидемиологију и микробиологију "Гамалеја".

Центар "Гамалеја" је у августу 2020. направио вакцину "Спутњик В", једну од првих која је развијена у свету. Гинцбург је у интервјуу за РТ истакао значај брзог развоја метода вакцинације против Ковида за пробој лека против рака.

"Рад на новој вакцини био је процес у више фаза. Почели смо средином 2022. године када су истраживачи схватили да технологија мРНА која лежи у основи многих вакцина против Ковида обећава", рекао је он и додао да је технологија у потпуности развијена у Русији.

Он је објаснио да је нови лек терапеутска вакцина која ће се примењивати на онима којима је већ дијагностикован рак.

"Ова технологија такође нуди значајну предност, јер омогућава производњу веома високе концентрације циљног протеина потребног за активирање имуног система, чак и преко нивоа потребних да се имуни систем обучи да прави разлику између сопствених и страних протеина", рекао је Гинцбург.

Он је истакао да је нова вакцина заиста персонализован производ и додао да ће се индивидуални лекови креирати за сваког пацијента, јер нема два иста тумора.

Истраживачи су показали његову ефикасност у лечењу мишева користећи животињски модел меланома.

Тренутно развијају моделе за лечење других онколошких болести, укључујући карцином плућа, који је наводно најчешће дијагностикован рак са највећом стопом морталитета. Овај тип не реагује добро на постојеће методе лечења у онкологији, као што су хирургија, зрачење или хемотерапија.

"Зато сада стварамо такав модел", поручио је Гинцбург.

Развијаће се и други модели за онколошке болести, укључујући рак панкреаса и одређене врсте рака бубрега.

Говорећи о датуму пуштања нове вакцине у употребу, шеф "Гамалеје" је рекао да ће до септембра 2025. године почети рад на Институту за онколошка истраживања "Херзен" и Центру за рак "Блокхин", када ће бити примењена н на пацијентима који су оболели од канцера. У почетним фазама, вакцина ће бити тестирана и њена ефикасност ће бити испитана на ограниченој групи људи.

"Када ову технологију региструје Министарство здравља, надам се да ће се брзо проширити и применити у другим центрима за лечење широм наше земље", закључио је Гинцбург.