Кад дипломатска вечера крене по злу: Како је Москва извршила удар на НАТО руском салатом
Мудрост да пут до човековог срца води преко стомака често се користи у политичке сврхе. Дипломатске вечере идеална су прилика да се ублаже затегнути билатерални односи или да се смање политички удари.
Избор менија често је својеврсна уметност која служи како би се удовољило гастрономском укусу свих међународних званица. Међутим, бројни су примери када су дипломатске вечере завршене политичким инцидентима. Бриселски сајт "Политико" изабрао је шест таквих догађаја.
Руска салата на Самиту НАТО-а
Северноатланска алијанса одржала је 2022. године самит у Мадриду, непосредно након почетка руске Специјалне војне операције у Украјини. Међутим, главно јело са менија изазвало је, мало је рећи, праву пометњу.
Шпанци су за ручак послужили Ensaladilla russa, односно руску салату, која је и у Србији једно од омиљених јела, посебно током празника.
Како је кључна тачка на дневном реду била војна помоћ Украјини, овај део јеловника изазвао је оштре погледе и подизање обрва.
Ипак, да стомаци не знају за антируске санкције, постало је јасно када се руска салата разграбила, а следећег дана исто јело у менију је преименовано у "традиционална салата", пише "Политико".
Након тога многи ресторани широм Шпаније преименовали су руску салату у знак солидарности према Кијеву.
Жак Ширак против британске кухиње
Бивши француски председник Жак Ширак отворено је рекао да не воли британску кухињу о којој је чак говорио са ниподаштавањем.
"Не можете да верујете људима који кувају тако лоше. После Финске, то је земља са најгором храном", рекао је Ширак на састанку у Русији 2005. године.
Како је додао, једина ствар коју су Британци икада дали европској пољопривреди је кравље лудило.
Годинама касније, 2019. године, током француско-британског самита, Ширак је ублажио свој став.
"Енглеска кухиња – у почетку мислите да је срање, а онда пожалите што није", рекао је он током вечере на којој је Тони Блер хвалио британске делиције.
Берлусконијева пица
Бивши италијански премијер Силвио Берлускони једном приликом увредио је финску кухињу рекавши да Финци "једу само димљене ирвасе".
Свој смисао за хумор показао је фински ланац пица Котипица који је направио "Берлусконијеву пицу", преливену црним луком, печуркама и димљеним ирвасима.
Освета Италијанима вратила се на међународном такмичењу пица у Њујорку, када је Берлусконијева пица надмашила такмичарску пицу из Италије.
Са хумора, овај спор преселио се и на озбиљнији терен, па се водила битка где ће бити седиште Европске агенције за безбедност хране.
Babe what’s wrong you haven’t eaten your reindeer meat Pizza Berlusconi? pic.twitter.com/tzh5vSAdfH
— Werther (@youngwerther123) September 5, 2023
Све је кулминирало застојем односа Финске и Италије, а тачка на спор је стављена тако што је за седиште изабрана италијанска Парма.
Повраћање Џорџа Буша
Можда и најгори дипломатски гастрономски инцидент десио је некадашњем америчком председнику Џорџу Бушу Старијем.
Он се 1992. године онесвестио и исповраћао по бившем јапанском премијеру Кичију Мијазавеу. Све се одиграло између другог и трећег јела током државне вечере у премијерској резиденцији и то у присуству 135 дипломата.
"Само ме откотрљајте испод стола док се вечера не заврши", рекао је Буш свом лекару који је био уз њега на вечери.
Овај дипломатски гаф послужио је Јапанцима да скују нову жаргонску реч "бушусуру", што значи "урадити Бушову ствар", односно повратити.
Судар гастрономских култура
Бивши француски председник Франсоа Оланд, иначе љубитељ вина, отказао је планирани ручак са председником Ирана Хасаном Роханијем у Паризу 2016. године јер је ирански председник затражио да за столом не буде послуживано вино.
Гости из Ирана инсистирали су да буде спремљено месо по халал стандарду, као и оброк без вина што је у складу са верским правилима, односно забраном алкохола у Ирану.
Тако је за дипломатским столом дошло до судара гастрономских култура, јер је вино ослонац француске кухиње, а домаћини су одбили да попусте својим гостима.
Јелисејска палата је одлучила понуди делегацији доручак без алкохола, али је то Иран одбио речима да је то "превише јефтино".
Лула остао гладан
Бразилски председник Луиз Инасио Лула да Силва критиковао је квалитет и величину порција које су му послужене током посета двема светским кулинарским престоницама: Паризу и Риму.
Лула се пожалио да не ужива у храни на званичним државним вечерама јер је све "сићушно и ограничено".
"Не постоји велика тацна на којој можете да изаберете и добијете оно што желите. Искрено, не могу да се навикнем на ово. Потребна ми је количина, можда је у питању прождрљивост са моје стране, али волим квантитет", рекао је Лула.