Да ли ће нова година донети мир Судану, да ли ће "броманса" Трампа и Маска потрајати и какве су шансе да биткоин премаши магичну цифру од 200.000, само су нека од питања на која је "Фајненшел тајмс" покушао да одговори.
Хоће ли Доналд Трамп започети царски рат у пуном обиму?
Да, али ништа није сигурно пошто се са Трампом никад не зна. Оно што јесте сигурно је да ће "гађати" увоз из Кине. Мексико и Канада ће покушати да решавањем питања миграната избегну таксе. Други трговински партнери ће такође дати понуде и обећати одговор на евентуалне царине, али Трамп ће вероватно превише уживати у приходима да би их ослободио тарифа.
Хоће ли бити мировног споразума између Украјине и Русије?
Да. Владимир Зеленски ће пристати на дефакто руску контролу над ослобођеним територијама, у замену за европске безбедносне гаранције уз подршку САД. Очекује се и да Трамп, бар на почетку, неће склонити са стола могуће чланство Украјине у НАТО.
Хоће ли америчке каматне стопе завршити годину ниже него сада?
Не. Након прогноза које су објавиле Федералне резерве, тржишта предвиђају да ће стопа федералних фондова бити 3,9 одсто у децембру 2025. Ако буде тако, то је само нешто више од једне четвртине поена мање од циљаног распона за децембар 2024. од 4,25-4,5 одсто.
Чак је и то превише оптимистично. Трампово смањење пореза, царине и депортације повећаће притисак на економију која се и даље мучи са упорном инфлацијом.
Хоће ли Емануел Макрон преживети као француски председник?
Да. Али то што се питање уопште поставља показује ослабљену позицију човека који је некада био поређен са Јупитером. Макрон је себи пуцао у ногу одлуком да распише ванредне изборе на лето које је његов табор изгубио.
Последице гласања поставиле су мету председнику на леђа: парламент који не може да усвоји чак ни буџет, четири премијера за годину дана и ерозију економије. Све то је охрабрило његову дугогодишњу десничарску противницу Марин ле Пен и крајњу левицу, који су га позвали да одступи како би деблокирао застој.
Хоће ли се Илон Маск и Доналд Трамп посвађати?
Не. Иако је Трамп осведочено нетолерантан према конкурентским егоима, корист за Маска да буде председников миљеник је превелика да би је протраћио. Чак и пре него што је Трамп преузео дужност, Маскова нето вредност порасла је за отприлике две трећине због очекивања да ће дерегулација подстаћи "Теслу", "Спајс Икс", "Неуралинк" и друге његове компаније.
"Броманса" ће потрајати бар до 4. јула 2026. када истиче мандат Масковом Одељењу за владину ефикасност.
Хоће ли Немачка попустити своју дужничку кочницу?
Да. Позиви да се олабави уставна клаузула која ограничава задуживање централне владе на 0,35 одсто БДП-а у било којој години све су гласнији како се Немачка бори са огромном потрошњом, посебно у одбрани, и економијом која стагнира.
Кључни разлог за распад коалиције Олафа Шолца - кочница дуга постала је централно питање кампање уочи фебруарских избора. Кандидат ЦДУ Фридрих Мерц, чија странка води у анкетама, мораће да пристане на неки облик ублажавања у било ком коалиционом споразуму, било са Социјалдемократама или Зеленима, који су упорни критичари кочнице дуга.
Хоће ли Израел и САД напасти иранске нуклеарне електране?
Не. Али Израел ће бити у озбиљном искушењу. Израел је охрабрен, а Иран рањив након годину дана регионалног сукоба. Израелу ће, међутим, вероватно бити потребна подршка САД - и зелено светло - да уништи иранска нуклеарна постројења, а Доналд Трамп, колико год био непредвидив, биће опрезан да не запали нови рат у региону.
Хоће ли биткоин достићи 200.000 долара?
Да. Биткоин је већ у децембру премашио границу од 100.000 долара. Свесрдно прихватање криптовалута Трамповог тима, са заговорницима дигиталне имовине који су постављени на високе положаје у Вашингтону, већ је подстакло постизборни успон на рекордне висине.
Такође се очекује да ће Комисија за хартије од вредности окончати своје агресивне тужбе против крипто компанија и створити правила која ће банкама на Волстриту и менаџерима имовине учинити криптовалуте угоднијим за трговину и држање.
Да ли ће електрична возила чинити више од четвртине глобалне продаје аутомобила?
Не. Ако се тренд последњих година настави, могла би, али стварна цифра може бити нешто више од 22 процента. 2025. ће бити још једна тешка година за аутомобилску индустрију захваљујући опадајућем ентузијазму потрошача, изван Кине, за електрична возила. Али да би испунили строжа правила о емисији штетних гасова у Европи и циљеве продаје електричних возила у Великој Британији, произвођачи аутомобила ће лансирати десетине нових електричних аутомобила и наставити да троше милијарде долара како би их учинили приступачнијим.
Кина ће и даље покретати раст тржишта јер електрична возила постижу паритет цена са возилима на бензин. Највећа неизвесност су САД, где би мере будуће администрације могле да успоре транзицију ЕВ.
Хоће ли индијски БДП престићи јапански?
Не. Ово ће се догодити ускоро (и то је већ тачно по паритету куповне моћи), али је вероватније 2026. него 2025. Јапан ће завршити наредну годину са већом економијом за 4,7 одсто, према ММФ-у, док ће раст у Индији успорити.
Хоће ли се рат у Судану наставити?
Нажалост, хоће. Судан је постао прокси сукоб великих сила, а главни противници - генерал Абдел Фатах ел Бурхан, дефакто председник, и шеф Снага за брзу подршку Мухамед Хамдан Дагало, познат као Хемети, и даље гаје илузије победе.
Превише актера, спољних и унутрашњих, зарађује да би мир превладао. Рат је раселио 12 милиона људи и довео милионе до глади. Био би потребан огроман међународни притисак да се то заустави. Нажалост, Судан је превише ниско на листи светских приоритета да би се то догодило.
Хоће ли ЦД-ови доживети "ривајвал" попут винила?
Не. Иако је продају компакт дискова (ЦД) подстакла популарност формата у јужнокорејском Кеј-попу, престанак пада је вероватнији него узлет. У Кеј-попу, ЦД-ови се углавном купују због паковања (ограничено издање фотографија, карте за сусрете). Сличну тактику продаје усвојиле су западне звезде као што је Тејлор Свифт. Али употреба ЦД-а као маркетиншког алата није исто што и оживљавање у стилу винила.