Свет

Агент Алис оптужује: ЦИА обмањивала жртве "хаванског синдрома"

Док обавештајна заједница тврди да су у питању последице изазване природним медицинским стањима, деловањем околине или психосоцијалних фактора, агенти тврде да су за бол у ушима, умор, вртоглавицу криви страни непријатељи
Агент Алис оптужује: ЦИА обмањивала жртве "хаванског синдрома"Getty © Royalty-free

ЦИА обмањује жртве исцрпљујућег здравственог феномена познатијег као "хавански синдром", тврди бивши обавештајац и узбуњивач која је под псеудонимом Алис разговарала са новинарком Кетрин Хериџ на платформи "Икс".  

Овај разговор долази готово истовремено са привременим извештајем Комитета за обавештајне послове Представничког дома, а у којем је закључено да су "обавештајне службе покушавале да осујете конгресне напоре да открију истину на сваком кораку".

"То је заташкавање и застрашујуће је. Треба да буде застрашујуће за све Американце", рекла је Алис, а преноси "Зиро хеџ".

Шта је уопште "хавански синдром"? Обавештајна заједница га назива "аномалним здравственим инцидентом" (АХИ), а први пут је забележен 2016. године код америчког особља стационираног у Хавани. Они који су наводно имали искуства са АХИ објашњавали су како су чули продорне звуке, а потом осећали притисак у глави, главобољу, мучнину, умор, вртоглавицу, бол у ушима...

Од тада је пријављено стотине случајева широм света - у Кини, Русији, Вијетнаму, Индији, Аустрији, САД, Пољској... И углавном међу америчким шпијунима, дипломатама и војницима на раду у иностранству. Многи верују да су погођени непријатељским оружјем које је наводно базирано на микроталасима.

Међутим, обавештајна заједница још 2023. тврдила је да су ови мистериозни случајеви последица природних медицинских стања, околине или психосоцијалних фактора. Недавни извештај Сената изнео је исти закључак - болест позната као "хавански синдром" није настала као резултат деловања страног непријатеља.

Искуство обавештајца Алис

Алис, такође, верује да су њене повреде последица управо употребе тајног оружја. А све је почело једне ноћи док је била на дужности у Африци. Прво је чула чудан звук, а онда осетила и вибрацију у стопалима.

"Уво је почело да ме боли. Имала сам вртоглавицу, соба је почела да се врти, глава ми је пулсирала. Имала сам ужасан бол у левом уву", рекла је Алис и додала да је мислила да ће се онесвестити.

Бивша службеница тајне службе која је руководила високоповерљивим мисијама сада користи пса водича због својих повреда. А новинарка сведочи да је Алис током интервјуа морала да прави честе паузе и носи наочаре за сунце због осветљења камера. Ипак, доктори јој поставили дијагнозу - симптоме које је осећала последица су трауматске повреда мозга. 

Међутим, Алис верује да је ЦИА игнорисала како њене тако и повреде других агената. Посебно се, каже, када је реч о женама - готово увек сугеришу да су њихови здравствени проблеми повезани с хормонима, менопаузом или трудноћом.

"Манипулисали су нама", рекла је и позвала их да престану да негирају постојање "хаванског синдрома" како би заштитили будуће агенте.

Уз то, изразила је и наду да ће Трампова администрација "почистити корупцију" и сменити одговорне за "преварантски извештај" из 2023. године.

image