Свет

Умислио да је у божијој мисији: Објављена тајна документа о Ираку и улози Џорџа Буша

Кабинет британског премијера објавио је данас документа из 2004. године о дешавањима у Ираку
Умислио да је у божијој мисији: Објављена тајна документа о Ираку и улози Џорџа БушаGetty © David McNew

Некадашњи заменик државног секретара САД Ричард Армитаж изјавио је да је бивши председник САД Џорџ Буш мислио да је "на некој врсти мисије од Бога" током рата у Ираку, показали су званични документи које је данас објавио Кабинет британског премијера.

Како се наводи, Армитаж је рекао тадашњем британском амбасадору у САД Дејвиду Менингу да је америчком председнику потребна "доза реалности" након што је захтевао да америчке снаге "разбију" растући ирачки отпор, пренео је данас британски "Телеграф".

Армитиџ је такође одбацио тврдње америчког команданта у Ираку да би могао да угуши велику побуну у граду Фалуџи за неколико дана и замолио тадашњег британског премијера Тонија Блера да убеди Буша да ће бити потребан шири "политички процес" да би се успоставио ред у Ираку.

У мају 2003. Буш је прогласио да је "мисија обављена", након свргавања бившег Садама Хусеина од стране америчких и британских коалиционих снага.

Мање од годину дана касније, Ирак се суочио са насилном побуном, а у бици у Фалуџи су милитанти убили четири приватна војника, која су ухватили у заседи.

Након што су њихова спаљена тела приказана обешена са моста преко реке Еуфрат, САД су покренуле операцију "Опрезно решење" како би повратиле контролу.

У року од недељу дана, америчке трупе су заузеле трећину града, али њихова тактика је изазвала забринутост међу политичарима у Управном савету Ирака (ИГЦ), који је формирала коалиција након пада Хусеина.

Армитаж је након тога на приватном састанку са Менингом рекао да је Буш у почетку "желео да се разбије" побуна уз помоћ америчких маринаца.

Пол Бремер, вођа привремене коалиционе власти, упозорио је Буша да би такав ток акције довео до колапса привремене ирачке владе (ИГЦ), што би нарушило наде у независну ирачку администрацију.

"Суочен са овом 'дозом реалности', Буш је одустао. Ричард је све то сумирао рекавши да Буш и даље мисли да је на некој врсти мисије од Бога, али да су га недавни догађаји учинили 'прилично трезвенијим'", написао је тада Менинг.

Армитаж се такође сукобио са Џоном Абизаидом, генералним командантом САД, због тврдње да може да угуши побуну у Фалуџи "за два до три дана".

"Ричард је рекао да је Абизаид причао (глупости). Није могао да зна колико је побуњеника било у Фалуџи нити како да их пронађе", написао је Менинг.

Он је тада тврдио да Армитиџ верује да САД "постепено губе на бојном пољу" и да је "неизбежно" да ће администрација морати да пошаље још трупа, што би било "политички ружно" за Буша.

Он је рекао да је Буш прихватио да су УН и изасланик Лахдар Брахими понудили једину "излазну стратегију" за САД, упркос тврдњама Бушовог потпредседника Дика Чејнија да УН "доприносе проблемима".

Две недеље након њиховог састанка, САД су, под притиском ИГЦ, прекинуле офанзиву у Фалуџи, изгубивши 27 војника, док се сматра да је убијено око 200 побуњеника и око 600 ирачких цивила.

Коалиционе снаге заузеле су град у другој офанзиви покренутој у новембру 2004, а америчке трупе су остале у Ираку до 2011. године.

Други документи који се односе на рат у Ираку објављени после две деценије откривају да су британски министри мислили да Француска жели да постане "ривал моћи Сједињених Држава", претећи да ће ставити вето на резолуцију Савета безбедности УН.

image