Свет

Американци немају пара за текилу: Мексико гомила залихе пића због пада потражње у САД

Око две трећине све текиле произведене у Мексику извезено је 2023. године, а 80% је испоручено у САД, док друга два највећа извозна тржишта, Шпанија и Немачка, чине само по 2%
Американци немају пара за текилу: Мексико гомила залихе пића због пада потражње у САДGetty © Mario Martinez

Мексико се бори са више од 500 милиона литара залиха текиле, објавио је "Фајненшел тајмс", позивајући се на Регулаторни савет за текилу. Мексико је 2023. произвео приближно 599 милиона литара пића.

До краја године, око једне шестине укупно произведене остало је непродато и ускладиштено. У комбинацији са постојећим непродатим залихама, презасићеност је сада на годишњем нивоу производње у земљи, од 525 милиона литара.

Суфицит се приписује успоравању тражње у САД, највећем трговинском партнеру Мексика и потрошачу текиле, али и неизвесности око потенцијалног увођења извозних царина под новом администрацијом новоизабраног председника Доналда Трампа

Око две трећине све текиле произведене у Мексику извезено је 2023. године, а 80% је испоручено у САД, док друга два највећа извозна тржишта, Шпанија и Немачка, чине само по 2%. Међутим, у првих седам месеци 2024. године, потрошња текиле у САД је опала за 1,1%, што је снажан контраст у односу на повећање од 17% забележено 2021. током врхунца налета текиле.

Аналитичари указују на комбинацију фактора који су довели до ове ситуације, укључујући и раст цена што је навело потрошаче да смање потрошњу.

Трамп је недавно запретио да ће увести царину од 25 одсто на мексичку робу, укључујући текилу, као одговор на то што земља није успела да заустави ток миграната преко границе

Аналитичари упозоравају да би царине могле имати озбиљне импликације на економију Мексика. Шеф Регулаторног савета за текилу, Рамон Гонзалес, изразио је забринутост због потенцијалних тарифа, упозоривши да ће САД "пуцати себи у ногу јер ће њихови потрошачи морати да плате много више". Међутим, Гонзалес је такође приметио да је вероватноћа да ће се ове тарифе применити и даље неизвесна, с обзиром на значајна улагања америчких компанија у сектор текиле, пише ФТ.  

"Прекомерна производња текиле такође је довела до оштрог пада цене агаве, примарног састојка пића. Оне су пале са око 30 пезоса по килограму у 2020. на 2 до 8 пезоса од октобра 2024. Овај пад је негативно утицао на фармере агаве и могао би утицати на укупну стабилност тржишта", упозорио је Гонзалес. 

Упркос овим изазовима, неки велики произвођачи текиле одговорили су смањењем цена како би стимулисали потражњу.

Поред тога, привредници сада истражује алтернативне употребе агаве како би ублажили ефекте прекомерне производње. Од ње сада праве сирупе, биогорива, па чак и кесе за компостирање, са циљем диверзификације тржишта и пружања олакшања произвођачима агаве.

image