Мађарски министар спољних послова Петер Сијарто је за раст цена природног гаса у ЕУ окривио, како је рекао, "вештачки смањено снабдевање". У посту на Фејсбуку, он је поскупљење приписао санкцијама ЕУ и одлуци Украјине да блокира транзит руског гаса у централну Европу.
Украјина је одбила да продужи уговор о транзиту гаса са руским "Гаспромом", прекинувши доток природног гаса из Русије у Румунију, Пољску, Мађарску, Словачку, Аустрију, Италију и Молдавију. Одлука је довела до пораста цена гаса у ЕУ на 50 евра по мегават-сату, што је највиша цена од октобра 2023.
Сијарто је нагласио да су више цене гаса нарушиле конкурентност ЕУ и да су непропорционално оптеретиле грађане.
"Украјина покушава да уђе у ЕУ као кандидат, али својом последњом одлуком поново је довела европску економију у тешку позицију", истакао је Сијарто.
Он је такође критиковао Кијев због кршења Споразума о придруживању са ЕУ заустављањем транзитних пошиљки.
"Одлука Украјине да заустави транзитне пошиљке довешће до даљег повећања цена и створити нове изазове у погледу конкурентности за Централну Европу и Европску унију у целини", упозорио је Сијарто.
"Од укидања украјинске транзитне руте, цене природног гаса у Европи су порасле за 20 одсто", рекао је Сијарто.
Турски ток спас за Мађаре
Он је истакао да су напори Будимпеште да диверзификује руте снабдевања гасом ипак обезбедили енергетске потребе земље, упркос повећању цена. Он је истакао да је улагање земље у гасовод Турски ток, који заобилази Украјину, кључно за обезбеђивање стабилног снабдевања.
"Да смо пре неколико година подлегли 'пријатељском' притиску на Турски ток, сада бисмо били у веома, веома тешкој позицији као земља без излаза на море", рекао је Сијарто.
"Гаспром", некада главни снабдевач ЕУ гасом, драматично је смањио извоз у Европу 2022. године, након увођења санкција Русији и саботаже гасовода Северни ток, који је гас допремао директно у Немачку.
Русија је званично престала да испоручује гас ЕУ преко Украјине од 1. јануара, након што су пропали вишемесечни преговори о продужењу транзитног споразума са Кијевом. Москва је више пута говорила да је спремна да продужи уговор о транзиту и настави испоруке преко Украјине после 2024.
Руски председник Владимир Путин је указао да Кијев својом одлуком, која ће довести до поскупљења енергената "кажњава" ЕУ. Путин је на годишњој конференцији за новинаре 19. децембра изјавио да би обустављање овог транзита гаса, међутим, имало мали утицај на Русију.