Постоји метод у Трамповом гренландском "лудилу"

Острво у Арктику је од виталног значаја за америчку безбедност

Интересовање Доналда Трампа за Гренланд не представља повратак империјализма 19. века већ сигнал хипермодерне стварности - света који климатске промене мењају, а САД, Кина и Русија журе да стекну предност.

Ледени покривач Гренланда губи 270 милијарди тона воде годишње, док арктички морски лед нестаје толико брзо да би поларно море могло средином 2030-их да лети буде без леда.

Топљење леда отвара нове могућности за извлачење ресурса, брже трговачке путеве, свемирске и војне базе, нове риболовне зоне и конфронтацију великих сила. 

Свемирска база Питуфик, која се налази на крајњем северу Гренланда од краја Другог светског рата, дом је за 200 америчког војног особља и 450 других снага и извођача из савезника. Део је америчког система раног упозоравања на ракете, а служи и за свемирски надзор и као сателитска команда.

Најсевернија америчка база - удаљена око 1.500 километара од Северног пола - је најмоћнији симбол колико је Гренланд виталан за америчку безбедност. А њен геостратешки значај ће се вероватно само повећати како климатске промене преобликују Арктик, отварајући нове трговачке руте у близини Северне Америке и стављајући Гренланд у срце растуће "поларне" борбе између САД, Кине и Русије.

Микел Рунге Олесен, виши истраживач на Данском институту за међународне студије, рекао је за "Фајненшел тајмс" да за САД "проблем представља интересовање Кине и Русије за Арктик. САД су почеле да виде Арктик као регион геополитичког надметања. За САД је веома важно да друге велике силе држе подаље од Гренланда."

У оваквој констелацији, Трампово интересовање за Гренланд - аутономну територију коју Данска контролише од 1814 - делује разумно, чак и ако тиме нервира Копенхаген и провоцира (што воли да ради) ЕУ и НАТО.

Када је Трамп први пут изразио интересовање за куповину Гренланда 2019. године, он је то представио као "велики посао са некретнинама" и нагласио економске аспекте његовог одузимања од Данске. Овог пута, његов фокус се променио.

"Гренланд нам је потребан у сврхе националне безбедности", рекао је он, помињући потребу да се одврате руски и кинески бродови.

Острво можда има само 57.000 становника, али има велику улогу у безбедносним питањима. Налази се на почетку и северозападног и североисточног пролаза кроз Арктик, који ће се вероватно више отворити за комерцијални транспорт због топљења, и близу је кључних рута за руске и друге подморнице.

Није тајна да је руски председник Владимир Путин дуго сањао да Северни морски пут - који иде дуж руске обале и у прошлости је био окован ледом - претвори у хладноводни Суецки канал. То би смањило време потребно за транспорт производа из Кине у Европу и отворило сибирске луке и енергенте на азијска тржишта.

За разлику од Американаца, Русија има ледоломце. Када је у априлу 2000. поринут први нуклеарни ледоломац "Русија", Путин је са палубе поручио: Економска будућност земље повезана је са контролом и развојем пролаза кроз Арктички океан и великих сибирских нафтних и гасних поља.

Није, дакле, безначајно што се у бродоградилишту у близини Владивостока гради потпуно нова "Русија". То је први у класи ледоломаца на нуклеарни погон који ће, када буду направљени, бити највећи на свету и моћи ће да разбије лед дебљине четири метра. Нова "Русија" је (само) највећи од неколико нових ледоломаца у изградњи, а у припреми је још више за јачање ионако значајне руске флоте.

Кина такође гледа на север.

Пекинг је 2018. најавио Поларни пут свиле, сопствени план за развој Арктика и посебно отварање трговинских и енергетских путева преко крајњег севера Русије. Током октобарске посете Кини, Путин је позвао улагање у Северни морски пут. Кинеске енергетске компаније већ су преузеле велике уделе у сибирским гасним пројектима, док су друге кинеске компаније помогле у развоју лучке инфраструктуре.

Кинеске компаније су такође показале интересовање за експлоатацију минерала на Гренланду, која постаје све лакша како се ледени покривачи повлаче.

Иронично је да су Русија и Кина - које се декларативно не баве климатским променама - искористиле исте да оснаже своје присуство на Северу, док су "зелени" Американци спавали. А сада је, један од већих скептика у погледу климатских промена - Трамп - нашао одговор на те исте промене од ког нема намеру да одустане.