Свет

Опростите ми моју ружну прошлост: Фејсбук укида "фект-чекинг" програме пред Трампову инаугурацију

"Мета" је распустила свој тим за различитост, једнакост и инклузију (ДЕИ), а претходно је Марк Закерберг објавио укидање "фект-чекинга" јер је био "превише политички пристрасан"
Опростите ми моју ружну прошлост: Фејсбук укида "фект-чекинг" програме пред Трампову инаугурацију© Tanjug/AP Photo/Godofredo A. Vásquez

Компанија Мета укинула је своје "фект-чекинг" програме у САД, а распустила је и тим за различитост, једнакост и инклузију (ДЕИ) укинувши бројне програме које су они водили, попут оног који се тицао "запошљавања особа из недовољно заступљених група", пренели су бројни амерички медији.

На десетак дана пред инаугурацију новоизабраног америчког председника Доналда Трампа, компанија је обавестила своје запослене да се променио правни и политички пејзаж у САД везан за различитост, једнакост и инклузију, као и да ове термине неки схватају као праксу која сугерише повлашћени третман неких група у односу на друге. Зато се одустаје од програма који је подразумевао запошљавање црнаца, Хиспаноамериканаца, ЛГБТ особа, жена и људи различитих боја коже с циљем да ове групе досегну половину свих запослених у "Мети". 

Два дана раније, власник "Мете" Марк Закербег објавио је промене у модерирању садржаја на Фејсбуку, објашњавајући да се укида такозвана провера чињеница.

"'Фект-чекинг' је био превише политички пристрасан и умањио је поверење, више него што га је задобио. Оно што је започело као покрет за већу инклузивност, све се више користило за утишавање мишљења и искључивање људи с другачијим идејама, и то је отишло предалеко", рекао је Закерберг у видео-објави.

Нови шеф глобалних послова "Мете", Џоел Каплан, рекао је да су партнери компаније задужени за проверу чињеница имали "добре намере на почетку сарадње, али да је било превише политичке пристрасности у процесу одабира и у томе шта ће проверити и на који начин".

Признајући да су "фект-чекери" били политички пристрасни и допринели цензури и објављујући да ставља тачку на то, Закерберг покушава да се приближи Трампу, а можда и спасе своју компанију која се у извештајима америчких медија креће од масовних отказа до великих планова за развој вештачке интелигенције.

И сам Трамп је много пута био субјект "фект-чекинга" који се у његовом случају кретао од утврђивања тачности чињеница које је рекао до хистеричног лова на вештице. С тим што се најчешће претварао у ово друго. За шта је одличан пример управо Фејсбук с којег је Трамп суспендован у јуну 2021. због "ширења дезинформација". За то "фектчекирање" сада изгледа стиже исплата.

Огласили су се и светски "фект-чекери" који су у отвореном писму Закербергу поручили да нису они били ту који су вршили цензуру, већ да је "Мета" сама одлучивала како ће се односити према садржајима које је претходно кроз своје руке протресла њихова мрежа.

"Ваша одлука долази у осетљивом политичком тренутку у САД, након потврде избора Доналда Трампа и у контексту притиска на технолошку индустрију од стране нове администрације. Трамп је изјавио да је ваша одлука 'вероватно' одговор на претње које вам је упутио", наводи се у отвореном писму.

Упркос осетљивом политичком тренутку у САД, како се сада дискретно назива Трампова ера која је раније била најављивана као апокалипса, љубитељи чињеница констатују да су нарочито забринути да би евентуално укидање програма на глобалном нивоу могло да има озбиљне последице.

Као један од примера "рањивости" земаља света које би они да лече својом исцелитељском руком наводе "изборна уплитања". Линк који су поставили води до вести о одлуци "Мете" из септембра 2024, на коју су ваљда истеривачи чињеница нарочито поноси, као онда на укидање Трампа, да забрани РТ на својим друштвеним мрежама и платформама због "страног уплитања" и ширења "руске државне пропаганде". 

Као што ова мрежа "Метиних" доскорашњих партнера, којих се сада јавно одричу, реч о слободи говора није рекла када је Фејсбук укинуо Трампа, тако ни ц од цензуре нису видели када је са друштвених мрежа уклоњен РТ због "ширења прокремаљских порука". Осладило им се ваљда да буду господари виртуелног живота и смрти.

Међу потписницима писма у којем се брани "слобода да се објасни зашто нешто није тачно", нешто што се некада у новинарству звало деманти, али је сада готово нестало пред слободом "фект-чекинга", има и неколико организација са ових простора.

Међу њима су "Раскринкавање" из Босне и Херцеговине, Црне Горе, Србије и Словеније, "Истиномер" из Србије и БиХ, "Фактограф" из Хрватске, "Метаморфозис" из Северне Македоније, и у духу братства и јединства и да неко не буде изостављен и "Хибрид.инфо" и "Интерњуз" са тзв. Косова. 

Вероватно као једно од тих посебно рањивих места из писма, екс-ју простор премрежен је уздуж и попреко, од Вардара па до Триглава, како се некад у нека несрећна времена певало.   

О успеху оба програма које "Мета" сада пушта низ воду сведоче и две симболичне приче.

Главни лик прве је Барбара Фурлоу-Смајлс, бивши главни стратег Фејсбуковог програма за различитост, једнакост и инклузију (ДЕИ, да) која се у децембру 2023. изјаснила кривом за превару након што је отуђила више од четири милиона долара од "Мете" како би финансирала раскошан живот у Калифорнији и Џорџији. У класичној шеми виђеној много пута, Барбара је плаћала силан новац за различите услуге и послове који никада нису били обављени за "Мету" и њен програм, делећи новац са фиктивним вршиоцем услуга. 

Главни лик друге приче је шеф украјинске службе за сајбер-безбедност Илија Витијук који је независном новинару Ли Фангу испричао да ФБИ врши притисак на Фејсбук и друге друштвене мреже да уклањају садржај који власти у Украјини сматрају дезинформацијом, чак и када је он истинит.

"Када ме људи питају: како разликујете лажи од истине, кажем: 'Све што је против наше земље, сматрајте то лажним, чак и ако није'", цитирао је Фанг на свом блогу Витјукову доктрину "фект-чекинга". 

Све је лаж, чак и кад није, звучи као мото неког неоавангардног уметничког правца. Штета што је то наш живот.

image