Свет

Хакован рачунар америчке министарке финансија: Кинези, спамови или нешто треће

За сајбер напад окривили су "хакере повезане са кинеском владом", док је Кина ове оптужбе назвала "клеветничком кампањом против Пекинга"
Хакован рачунар америчке министарке финансија: Кинези, спамови или нешто трећеGetty © David Dee Delgado / Stringer

У рачунар америчке министарке финансија Џенет Јелен, али и двојице њених најближих сарадника Волија Адејема и Бреда Смита, провалили су хакери, јавио је "Блумберг њуз". 

Како наводе, хакери су још у децембру приступили фајловима - нешто мање од 50 које је министарка чувала у рачунару. Реч је, наводно, о декласификованим документима, а напад су извели "кинески државни хакери", тако што су "пробили безбедносне баријере". Иначе, о сајбер безбедности америчког Министартва финансија брине компанија "Бијонд траст".

Хакерски напад назвали су "озбиљним инцидентом", а о њему је први известио "Вашингтон пост" тврдећи да су "хакери повезани са кинеском владом извели сајбер напад на канцеларију америчког Министарства финансија која се бави економским санкцијама".

Позивајући се на неименоване америчке званичнике, пренели су тада да су хаковани министаркин, али и рачунари Канцеларије за контролу стране имовине и Канцеларија за финансијска истраживања.

Портпаролка кинеске амбасаде у Вашингтону Лиу Пенгју тврдње да је у ово умешана Кина назвала је "неразумним и неоснованим", као и "клеветничком кампањом" против Пекинга. А портпаролка Министарства спољних послова Кине Нао Нинг за "Блумберг" је казала да се "Кина одувек противила свим облицима хакерских напада".

Подсмешљиви коментар на вест о кинеском хаковању, готово без икакве дипломатске етикеције, имао је технолошки милијардер Илон Маск. Он је на друштвеној мрежи Икс, чији је власник, дао иронично објашњење, представљајући Џенет Јелен као жртву спам-мејлова, а не наводних кинеских хакера.

"Можда је отворила један од оних 'пошаљи ми један биткоин, вратићу ти два' мејлова", написао је Маск уз емотикон смајлија који плаче од смеха. 

image