Свет

Случај јапанских клавира: Трампу понестаје могућности да "притисне" Путина

Врхунски концертни клавири из Јапана стижу до Русије упркос санкцијама
Случај јапанских клавира: Трампу понестаје могућности да "притисне" ПутинаGetty © Anadolu / Contributor

Док су западне санкције Русији првенствено циљале на компоненте оружја и врхунске чипове, један мање опасан производ показује колико ће Доналду Трампу бити тешко да "стисне" економију Владимира Путина: јапански клавири.

Заједно са многим другим америчким савезницима, Јапан је забранио извоз луксузне робе у Русију неколико месеци након почетка Специјалне војне операције 2022. На листи робе забрањене Русија су клавири вредни више од 1.300 долара.

Званични подаци показују да је јапански извоз клавира у Русију пао од увођења забране. Међутим, извоз Јапана у Кину порастао је за 300 одсто у 2023. у односу на годину дана раније, према трговинским подацима Уједињених нација – упркос паду кинеске потражње због слабије економије. Исте године је извоз клавира из Кине у Русију скочио на 830 јединица са 155 у 2022, показују подаци УН.

Ови подаци само су још један пример "забрањене" робе која стиже у Русију индиректним путевима преко њених трговинских партнера, упркос напорима Запада, и доказ неефикасности санкција.

Јапан је потписао многе санкције које су Русији увеле друге земље Групе седам, али нови извештај британске истраживачке групе РУСИ показује да Токио није у стању да их спроведе будући да постоји "ограничена свест међу јапанским предузећима, посебно нефинансијским корпорацијама, о сложености и последицама поштовања санкција".

Док су друге земље Г7 скоро потпуно прекинуле увоз енергената из Русије, Јапан је одлучио да то не учини, наводећи важност своје енергетске безбедности. Око осам одсто јапанског течног природног гаса прошле године долазило је из руског пројекта "Сахалин-2", северно од јапанског острва Хокаидо.

Јапан и Русија никада нису потписали мировни споразум после Другог светског рата, а инстинкт за одржавањем односа са Русијом остаје јак у јапанској бирократији, каже Џејмс Браун, стручњак за односе Јапана и Русије на Темпл универзитету у Токију.

Јапан такође има релативно мало искуства у коришћењу санкција као оруђа, осим трговинских, путних и финансијских санкција које су уведене Северној Кореји као одговор на програме наоружања Ким Џонг Уна и отмице јапанских држављана.

"Заиста су тек од 2022. кренули у овај веома опсежан програм санкција", рекао је "Блумбергу" Браун и додао: "Тако да уопште нисам изненађен што немају бирократске механизме да то заправо потврде."

Санкције Русији могле би да буду једна од тема састанка премијера Шигеруа Ишибе и Трампа, који би наводно могао да се деси касније ове недеље. Трамп је запретио да ће појачати санкције Москви у координацији са другим земљама, иако истовремено жели да са Путином пронађе начин да оконча сукоб у Украјини.

Познато је да се и сам Путин окушао на клавиру у слободним тренуцима, укључујући и једну прилику када је снимљен како свира уочи састанка са кинеским лидером Си Ђинпингом 2017.

Иначе, пре СВО, Јапан и Немачка били су највећи извозници клавира у Русију, а нарочито су били популарни модели компанија "Каваи" (провидни, "кристални" ЦР40 модел) и "Јамаха".

image