Свет

Не воли дете страну пилетину: Албански криминалац избегао депортацију из Британије захваљујући сину

"Сензорне потешкоће" детета поткрепљене су само сведочењем едукативног психолога приправника, комшије и породичног пријатеља
Не воли дете страну пилетину: Албански криминалац избегао депортацију из Британије захваљујући синуGetty © Lolkaphoto

Албанском криминалцу дозвољено је да борави у Британији делимично зато што се његов син "гади" увозне пилетине пресудио је имиграциони суд.

Суд је проценио да би за десетогодишњег дечака било "превише грубо" да буде приморан да се пресели у Албанију због сензорних проблема које наводно има са различитим врстама хране.

Како наводе британски медији, судија је прихватио жалбу оца на депортацију у којој је наведено да би враћањем у Албанију било повређено његово право на породични живот.

Албанац Клевис Диша (39), дошао је илегално у Велику Британију у фебруару 2001. када је имао 15 година. Ушао је под лажним именом и лажно тврдио да је рођен у бившој Југославији. Његов захтев за азил је одбијен, али је 2007. добио британско држављанство.

Затворен је на две године 2017. након што је ухваћен са 250.000 фунти у готовини.

Тада је министарка унутрашњих послова Прити Пател наредила да буде депортован у Албанију и да му се одузме британско држављанство, али је Диша уложио жалбу коју је сада прихватио судија имиграционог суда.

Судија је пресудио да би депортација била неправедна према његовом сину који наводно има "сензорних потешкоћа" са неком одећом, као што су чарапе и одређене врсте хране које се испољавају тиме да "одбија било шта да ради".

"Сензорне потешкоће" детета поткрепљене су само сведочењем едукативног психолога приправника, комшије и породичног пријатеља. Званична дијагноза не постоји, пренео је "Телеграф".

Други судија вишег суда се није сложио са оценом да потребе детета неће бити задовољене ако га врате у Албанију.

Судија је рекао да је једини пример зашто дечак не може да иде тај што "неће јести пилеће крокете који су доступни у иностранству".

Случај ће поново размотрити трећи судија како би одлучио да ли би последице депортације биле неоправдано тешке по десетогодишњег дечака. Случај је у току.

image