Свет

Шеф "Рајнметала": Европа с разлогом добила место за дечјим столом у преговорима о Украјини

Деценије недовољног улагања у војску оставиле су регион изолованим у преговорима између САД и Русије, каже извршни директор немачке компаније
Шеф "Рајнметала": Европа с разлогом добила место за дечјим столом у преговорима о УкрајиниGetty © Anadolu / Contributor

Европске земље су остављене за дечијим столом у преговорима о будућности Украјине због деценија недовољног улагања у одбрану, упозорио је шеф највећег немачког одбрамбеног предузећа.

Армин Папергер, извршни директор "Рајнметала", рекао је да је Европа сама крива што је остављена по страни у преговорима о окончању сукоба у Украјини.

"Ако не улажете, ако нисте јаки, они вас третирају као децу", рекао је он за "Фајненшел тајмс". "Европљанима је протеклих 30 година било веома згодно да троше један одсто БДП-а на одбрану."

Последица таквог става је што Европу сада третирају као дете које седи за одвојеним столом, док "одрасли" - САД и Русија - дискутују о будућности Украјине.

"Ако родитељи вечерају, деца морају да седе за другим столом", рекао је он. "САД преговарају са Русијом и ниједан Европљанин није за столом - постало је јасно да су Европљани деца."

У периоду од 2021. до 2024. укупна потрошња земаља ЕУ за одбрану порасла је за више од 30 одсто на процењених 326 милијарди евра, што је око 1,9 одсто БДП-а блока, према званичним подацима.

Амерички председник Доналд Трамп притиснуо је чланице НАТО-а да повећају своје издатке за одбрану на чак 5 одсто БДП-а и најавио хитне разговоре са Москвом о окончању сукоба у Украјини, без консултација са Европом или Кијевом.

Иако Трамп прети да ће драстично смањити америчку подршку НАТО и ЕУ, Папергер сматра да ће потражња за оружјем у региону остати јака чак и у случају прекида ватре између Украјине и Русије.

"Европљани и Украјинци немају ништа у својим депоима", рекао је он.

Цена акција "Рајнметала", која се учетворостручила од почетка Специјалне војне операције, пала је након што је прошле недеље објављен Трампов план за мировне преговоре.

Иначе, Немачка - највећа европска економија - потрошила је око два процента БДП-а на одбрану прошле године. Генерални секретар НАТО-а Марк Руте рекао је да би циљ Алијансе морао да порасте на "знатно више од 3 одсто" и признао да Русија произведе муниције за три месеца колико НАТО успе да произведе за годину дана.

image