Промена спољне политике Сједињених Држава и окретање пароли "Америка на првом месту" шокирали су "Политико" колико и захтев председника Доналда Трампа да врате милионе долара које су добили од разних америчких агенција.
Заправо толико да је уредништво портала у власништву "Аксел Шпрингера" одлучило да изброји колико пута се тачно Трамп сврстао на страну Владимира Путина.
Израчунали су читавих 29 пута. И то само у првих 30 дана од повратка у Белу кућу.
Трамп је по повратку на место председника САД одлучио да је дошло време да се сукоб у Украјини оконча и 12. фебруара је подигао слушалицу, окренуо број и 90 минута разговарао са руским председником. О Украјини.
2. Похвала Путину
"Желим да се захвалим председнику Путину на његовом времену и труду у погледу овог позива", рекао је Трамп касније. "Обојица смо размишљали о великој историји наших народа и чињеници да смо се тако успешно заједно борили у Другом светском рату", рекао је он. "Договорили смо се да радимо заједно, веома блиско, укључујући посете један другом."
3. Повратак Русије у Г7
Трамп је дан после разговора са Путином новинарима рекао да би волео да се Русија врати у Групу седам најразвијенијих земаља света, оценивши да је била грешка што је Москва избачена.
4. Нереалистични планови Украјине
Шеф Пентагона Пит Хегсет ујео је "Политико" за срце када је поручио да су идеје Украјине да ће "повратити" сву земљу коју је Русија ослободила од 2014. нереалне. Плус их је полио хладним тушем рекавши да чланство у НАТО није опција.
5. Руска превласт
Сам Трамп закуцао је последњи ексер у ковчег украјинских идеја о "повратку" територија поручивши да Русија држи све карте у рукама (када је реч о мировним преговорима), "зато што држе много територије".
6. Нема НАТО мисије у Украјини
Трампов министар одбране потом је извукао Кијеву тепих испод ногу поручивши да НАТО трупе које су у Украјини нису покривене чланом 5 који подразумева да је напад на једну чланицу Алијансе напад на све.
7. Нема америчких трупа у Украјини
САД неће слати "мировњаке" нити било које друге трупе у Украјину. Није наш рат, објаснио је Трамп.
8. Европа ће морати сама да се брине о себи
Америка више неће бити главни заштитник Европе, поручио је Трамп и додао да има "паметнијег посла" на Пацифику, алудирајући на Кину, и код куће.
9. Америчко-руски преговори о Украјини у Саудијској Арабији
Осим што је направио велике "уступке" Путину пре самих преговора у виду "украјинске територије" и чланства Кијева у НАТО, Трамп није поставио никакве услове за преговоре, као на пример, прекид ватре, жали се "Политико".
10. Нема места за украјинску екипу
Жалопојке Владимира Зеленског и ЕУ да нема разговора о Украјини без Украјине пале су на глуве уши у Ријаду.
Брисел се жали да је ЕУ изостављена из мировног процеса. Америку не занима, а ни Путина.
12. Зеленски крив за сукоб
Трампов коментар да је Зеленски сам крив за сукоб са Русијом (није да није), шокирао је "Политико" и проукрајинске либералне активисте.
Сви имају права на своје мишљење, само што ово поткопава легитимитет Зеленског код куће, објашњава "Политико".
14. Нула критика на рачун Путина
Путин и ја имамо добар однос, објаснио је Трамп.
15. Путин жели мир
Трамп је Би-Би-Сију рекао да се Путину може веровати на реч и да жели мир.
То што је питао када ће Зеленски (коме је мандат одавно истекао) коначно расписати изборе згрануло је многе.
17. Завртање славине
Укидање стране помоћи значи да "независни" посматрачи неће бити ту да надгледају демократске процесе у, нпр. Русији. Или Украјини.
Сукоб Трампа и Зеленског прерастао је у отворени рат када је шеф кијевског режима покушао да прети и уцењује Вашингтон, а Трамп му није заборавио ни када је одбио да му помогне око Хантера Бајдена у првом мандату.
19. Разговори о инвестицијама
"Политико" наводи, позивајући се на неименованог руског з званичника, да се у Ријаду разговарало и о заједничким америчко-руским енергетским пројектима на Арктику.
20. Затварање "демократских" НВО
Москва је дуго упозоравала да су невладине организације које финансирају САД, обавештајне службе са циљем покретања обојених револуција. Трамп је сада укинуо финансирање УСАИД-у. Шта ли ће бити са америчком "демократијом"?
21. Доста са политички коректним "воукизмом"
Интересантно је да и Трамп и Путин исто гледају на права трансродних и осталих особа и оних који се тако (не)осећају.
22. Критиковање Европе због поплаве миграната
Говор потпредседника Џеј Ди Венса на Минхенској безбедносној конференцији мора да је био музика за Путинове уши.
23. Подршка Калину Ђорђескуу
Потпредседник САД подржао је кандидата који је освојио већину на председничким изборима у Румунији упркос непотврђеним оптужбама Брисела да је он "руски човек".
24. Критика Немачке
"Ако се бојите својих бирача, Америка вам ту не може помоћи", рекао је Венс.
25. Подршка АфД
Трампов сарадник Илон Маск отворено је подржао Алтернативу за Немачку, десничарску странку за коју се процењује да ће у недељу остварити најбољи резултат у својој историји. Истине ради, није "Политику" проблем АфД, колико то што бројни симпатизери АфД симпатишу и Русију.
Лидер Реформе УК Најџел Фараж познат је по својој наклоности Путину, што су његови политички противници (безуспешно) користили против њега. Сада је Маск показао наклоност Фаражу.
27. Противљење фрази "руска агресија" у саопштењу Г7 о Украјини
28. Победа на изборима у САД
Путину мора да је мило што у Белој кући не седи Камала Харис, наводи "Политико". И већем делу Американаца, који су убедљиво гласали за Трампа, је такође драго због тога.
29. Заувек победник
Трамп је недавно прокоментарисао да се не би жалио да освоји и трећи мандат. Путин је то већ "одрадио".