
Јапански суд наредио распуштање "цркве" због које је Шинзо Абе убијен

Окружни суд у Токију наредио је распуштање такозване Цркве уједињења, утицајног култа повезаног са атентатом на бившег премијера Шинза Абеа 2022. године.
Суд је као разлог за ову одлуку навео финансијске неправилности и изузетно агресивно прикупљање донација од чланова. Осумњичени за Абеово убиство Тецуја Јамагами, изјавио је да је био очајан јер је његова мајка довела породицу до банкрота дајући огромне суме новца цркви. А на Абеа је циљао јер је веровао да је бивши јапански премијер "дубоко повезан са Црквом уједињења".
Црква уједињења постала озлоглашена 1970-их због култне индоктринације, масовних венчања и бескрупулозног извлачења новца од верника. Деведесетих је покушала да се ребрендира како би побегла од те репутације, али критичари тврде да се суштински није много променила.
Како пише "Брајтбарт" до скоро је било мање познато да је ова црква у Јапану стекла велики утицај и јаке политичке везе, укључујући блиске односе са Либерално-демократском партијом (ЛДП) Шинза Абеа, која је готово непрекидно на власти 70 година.
Након атентата на Абеа, тадашњи премијер Фумио Кишида суочио се са огромним политичким скандалом због веза ЛДП-а са контроверзном црквом. Владина истрага спроведена током тог скандала открила је да 179 од 379 њиховиг тадашњих посланика има везе са овом црквом.
Јамагами је један од стотину Јапанаца који тврде да су чланови њихових породица били изманипулисани и "испираних мозгова" од стране Цркве уједињења, те наведени да дају огромна породична богатства. Истражни органи кажу да је црква била посебно ефикасна у извлачењу новца говорећи им да тиме "духовно испаштају" због окупације Корејског полуострва током Другог светског рата.
Судски процес који је довео до одлуке о распуштању започео је у октобру 2023, када је јапанско Министарство образовања, које надгледа и верске организације, затражило да суде реагује због манипулативне и предаторске праксе цркве над њеним следбеницима.
Тада је ресорно министарство суду предало хиљаде доказа и идентификовало око 1.550 жртава које су заједно претрпеле штету од 20,4 милијарде јена, што је око 137 милиона долара.
Окружни суд у Токију наложио је и ликвидацију имовине цркве, али технички није забранио цркви да и даље проповеда на територији Јапана. Црква уједињења је саопштила да ће уложити жалбу на пресуду, тврдећи да одлука суда представља кршење верских слобода.