Свет

"Форин полиси": Ево ко највише профитира од сукоба у Украјини

Продаја америчког оружја НАТО-у скоро да се удвостручила од почетка руске специјалне операције у Украјини
"Форин полиси": Ево ко највише профитира од сукоба у Украјини© Tanjug/AP Photo/Libkos

Америчка влада је 2021. године одобрила 14 великих продаја оружја НАТО савезницима у вредности од око 15,5 милијарди долара, док је 2022. уговорила 24 велике продаје, што ће јој донети око 28 милијарди долара. Та сума укључује и продају оружја вредног 1,24 милијарде које треба да испоручи будућој чланици НАТО-а Финској, објавио је "Форин полиси" на основу података Агенције за безбедносну сарадњу у области одбране при америчком министарству одбране.

Иако није сигурно да ће се све планиране продаје и реализовати, нагли пораст истих одражава велике промене у европском безбедносном пејзажу од почетка руско-украјинског сукоба, тј. драстичан пораст куповине наоружања пре свега држава на источном крилу НАТО-а које раде на томе да повећају сопствене војне капацитете и попуне опрему коју су донирале Украјини.

"Сви покушавају да закључе уговоре о продаји оружја што је пре могуће", изјавио је један источноевропски званичник за "Форин полиси" под условом да остане анониман и додао да је руска операција "Европи донела хладну нову реалност".

Почетком децембра, на пример, Стејт департмент је одобрио продају 116 борбених тенкова "М1 абрамс" Пољској. Летонија, Литванија и Естонија настојале су да набаве америчке ракетне системе дугог домета за које сматрају да помажу Украјини у борби против руских трупа. Стејт департмент одобрио је и продају до шест ракетних бацача ХИМАРС Естонији у јулу у оквиру свог војног програма продаје у иностранству. У новембру је одобрио сличну продају Литванији. Очекује се да ће споразум о продаји ХИМАРС-а Летонији бити објављен почетком 2023. године.

Подаци показују да Сједињене Државе остају главни снабдевач оружјем на Старом континенту док се европска одбрамбена индустрија бори да испуни ратне захтеве за конвенционалним оружјем и муницијом.

"Европљани брину да немају довољно војне опреме пошто су толико тога послали у Украјину", изјавила је Рејчел Рицо из Атлантског савета. "Сједињене Државе им свакако помажу с тим у вези, што потврђује повећање продаје оружја у 2022. у односу на 2021. Међутим, то такође наглашава да Европа треба да се уједини у области безбедности и одбране."

Украјина, по наводима "Форин полисија", испаљује око 4.000 до 7.000 метака дневно, брзо трошећи муницију коју јој Запад константно испоручује. САД су јој послале око 806.000 артиљеријских метака од 155 мм а Уједињено Краљевство тек 16.000 метака.

Иначе, амерички председници годинама уназад позивају европске чланице НАТО-а да повећају своје издатке за заједничку одбрану, што је повремено изазивало раздор унутар алијансе и дипломатске сукобе, посебно за време мандата бившег председника САД Доналда Трампа. 

image