
Археолози открили олтар за "жртвовање деце" у џунгли централне Америке

Археолози из Гватемале пронашли су у рушевинама мајанске цивилизације олтар културе из централног Мексика, са посмртним остацима неколико жртвоване деце.
Светилиште припада Теотихуаканцима, који су живели пре Астека на простору данашњег Сиудад Мексика, а нађено је у јужном делу Тикала, престонице Маја коју је прогутала џунгла пре доласка Европљана.
"Теотихуаканци су били трговци који су путовали широм земље. Њихове стамбене зграде имале су олтаре у централном дворишту, у управо то смо нашли, са светилиштем богињи олује", шеф експедиција Лорена Паиз изјавила је за АП.
"Остаци три детета не старија од четири године пронађена су са три стране олтара", додала је Паиз.
Археолози верују да је светилиште било у функцији приношења људских жртава, по чему су били познати Астеци, али изгледа и њихове претече.
Тикал се налази на северу Гватемале, близу границе са Мексиком. Свој врхунац је доживео као престоница мајанске цивилизације у првом миленијуму после Христа, али је напуштен из још увек непознатих разлога у 10. веку. Астечка империја је достигла врхунац 400 година касније.
Проналазак доказује социополитичке и културне везе између Тикала и Теотихуакана између 300. и 500. године, рекао је Едвин Роман, шеф археолошког пројекта Јужни Тикал. Додао је да то показује да је Тикал био космополитски центар тог времена и место културне размене разних цивилизација америчког континента.
"Приношење људских жртава постојало је у обе културе. Није то било питање насиља, него њихов начин успостављања везе са небом", изјавила је археолог Марија Белен Мендез за АП.
Сам олтар се простире два метра у дужину од севера на југ и метар у ширину од истока до запада.
"Ово је нешто јединствено у Гватемали, ништа слично нисмо нашли раније", каже Паиз. Њена екипа је годину и по радила на ископавању олтара и оближње зграде пре него што су објавили резултате у часопису "Антиквити".