Спаљен Куран: Протести у Стокхолму, против Турске и против уласка Шведске у НАТО (ВИДЕО)
У Стокхолму су данас одржани одвојени протести против Турске и настојања Шведске да постане пуноправна чланица НАТО, а испред турске амбасаде, на једном од протеста, политичар крајње деснице Расмус Палудан спалио је Куран.
Палудан је вођа данске крајње десничарске политичке партије Хард лајн, а он има и шведско држављанство, пренео је Ројтерс.
Палудан је у прошлости одржао низ демонстрација са спаљивањем исалмске свете књиге.
Турско министарство спољних послова најоштрије је осудило спаљивање Курана, указујући да је то антиисламски чин, који вређа муслиманске вредности под маском слободе изражавања, што је потпуно неприхватљиво.
Турско министарство позвало је Шведску да казни одговорне и све
земље да предузму конкретне кораке против исламофобије.
⚡️Danish politician "Rasmus Paludan" burns a copy of Holy Quran in front of the Turkish embassy in the Swedish capital, Stockholm. Now imagine that was an LGBT flag, what would the police do? pic.twitter.com/QVrnSa9zUF
— War Monitor (@WarMonitors) January 21, 2023
Против уласка Шведске у НАТО
Одвојени протест одржан је у Стокхолму у знак подршке Курдима
и против настојања Шведске да уђе у НАТО.
Трећи протест одржала је група протурских демонстраната испред турске амбасаде.
Сва три протеста имала су дозволе полиције за одржавање.
На демонстрацијама у знак протеста против кандидатуре Шведске за чланство у НАТО и подршку Курдима, говорници су стајали испред великог црвеног транспарента са написом "Сви смо ми ПКК", који се односи на Радничку партију Курдистана, забрањену, поред осталих земаља, у Турској, Шведској и САД.
На том скупу учествовало је неколико стотина прокурдских и левичарских присталица.
Турска је саопштила раније данас да је, због одржавања протеста у Стокхолму, одложена посету Анкари шведског министра одбране Пала
Џонсона планирану за 27. јануар.
Џонсон је рекао да се састао са турским министром одбране у петак
током скупа западних савезника у Немачкој и да је одлучено да се планирани састанак одложи.
Шведска и Финска поднеле су захтев за пуноправно чланство у НАТО у мају прошле године, а Анкара своју ратификацију тих захтева условљава изручењем курдских и других терориста.