Свет

Европа шаље осамдесетак тенкова Кијеву, њихова ефикасност зависиће од обуке и муниције

Чак и када би Украјина успела да постави читаву оклопну бригаду или више, московске снаге ће се вероватно прилагодити и на крају смањити њену моћ, закључује се у колумни "Фајненшел тајмса"
Европа шаље осамдесетак тенкова Кијеву, њихова ефикасност зависиће од обуке и муницијеwww.globallookpress.com © Philipp Schulze/dpa

Немачка и њени европски партнери планирају да "брзо" пошаљу два батаљона тенкова "леопард 2" Украјини - око 80 возила, преноси "Политико" и додаје да је Берлин најавио да ће они направити први корак и послати 14 тенкова "леопард 2 А6".

Сајт "Греј зоун" наводи да Немачка и Пољска шаљу по 14 "леопарда", а Британија 14 својих "челенџера".

Очекује се да ће Варшава ускоро послати још четири "леопарда 2А6", Шпанија између 20 и 50 "леопарда 2А4", Норвешка осам "леопарда 2А4" а Финска 14 "леопарда 2А4/6". Сједињене Америчке Државе обећале су да ће послати Кијеву 30 тенкова "М1 абрамс".

Према информацијама сајта, Холандија разматра слање 18 "леопарда 2А6" а Данска би могла да пошаље шест "леопарда 2А5/7".

Франц-Стефан Геди, истраживач Међународног института за стратешке студије, у ауторском тексту за "Фајненшел тајмс" наводи да се у читавој причи око слања тенкова Украјини заборавља суштински важан део - војна реалност, односно колико ће ефикасна бити ова возила на бојном пољу.

Страх немачког канцелара Олафа Шолца да би слање тенкова у Украјину ескалирало ситуацију на терену "нема смисла" будући да је Запад снабдео Украјину системима веће ватрене моћи, навео је Геди.

Оно што су они који су заговарали слање "леопарда 2" и других система Кијеву преценили је утицај појединачних делова опреме на ток сукоба.

"Војна моћ се не односи на једну платформу – она се ослања на структуру снага, доктрину, логистику и снабдевање, и нематеријалне факторе као што су морал, обука и вођство. Ову кумулативну целину је тешко измерити", упозорава Геди.

"У случају 'леопарда 2', ефикасност на бојном пољу ће у великој мери зависити од способности Украјине да води оно што је познато као комбиноване војне операције, које се могу упоредити са смртоносном игром 'камен, папир, маказе', у којој снага једне платформе или система допуњује предности и слабости другог. "Леопард 2" би идеално био распоређен уз оклопна борбена возила пешадије, самоходну артиљерију, системе противваздушне одбране и електронско оружје. Ово се може постићи само кроз опсежну обуку, промене у доктрини и непрекидан проток западног оружја и муниције", наводи Геди за "Фајненшел тајмс".

Сједињене Државе већ обучавају Украјинце у Немачкој како да боље организују своје јединице у борби, али обећање Вашингтона да ће послати тенкове "М1 абрамс" додатно ће закомпликовати операције Кијева, с обзиром да они имају различите способности и логистичке захтеве од "леопарда".

Модерне комбиноване војне операције потичу из каснијих година Првог светског рата, када је империјална Немачка осмислила нову тактику за савладавање Западног фронта којим је доминирала артиљерија. Савезници Украјине се сада надају да ће ова тактика помоћи Кијеву да превлада у тешкој борби против Русије, пише Геди.

Украјина тренутно користи тенкове из совјетске ере у мисијама индиректне ватрене подршке, а не у рату тенк на тенк. Да би у потпуности искористили предности "леопарда 2" (који има супериорни оклоп и прецизнији топ од руских тенкова), Кијев ће морати да развије нову стратегију за офанзивне операције. Снага ових тенкова лежи у бројевима: Украјина мора бити у стању да користи и одржава најмање једну оклопну бригаду која се састоји од до 100 "леопарда" да би имала значајан утицај на сукоб. Ово ће бити изузетно изазовно, али не и немогуће", наводи Геди у тексту за "Фајненшел тајмс".

Он напомиње да је војна моћ увек релативна и цитира бившег америчког министра одбране Џејмса Матиса: и непријатељ се пита. "Стога ће реакција Русије на "леопарде" делимично одредити њихов утицај", додаје Геди.

Чак и када би Украјина успела да постави читаву оклопну бригаду или више, московске снаге ће се вероватно прилагодити и на крају смањити њену моћ, закључује Геди у тексту за "Фајненшел тајмс".

image