Директор ЦИА: Запад све уморнији, наредни месеци кључни у Украјини
Наредних шест месеци је кључно за рат у Украјини због "политичког замора" и пада интересовања на Западу који би руској војсци могли да обезбеде нову шансу да оствари напредак на бојном пољу, рекао је директор ЦИА Вилијам Бернс.
"Мислим да се Путин нада да ће време ићи у његову корист. Чини нам се да је кључ у наредних шест месеци", навео је Бернс током дискусије на Универзитету Џорџтаун.
Шеф ЦИА објаснио је да је потребно јасно ставити до знања руском председнику, не само да неће моћи даље да напредује у Украјини, већ и да ће сваког месеца бити у све већој опасности од губитка "територије коју је до сада илегално отео од Украјине".
За то ће наредни период бити апсолутно пресудан, додао је.
Бернс је навео да Владимир Путин, "упркос свему што понекад чујемо о томе", није озбиљан када говори о преговорима.
Посебно је истакао "забрињавајуће" продубљивање војних веза Русије и Ирана, рекавши да нестабилност на унутрашњем плану изазвана демонстрацијама у Техерану, води ка агресивнијој спољној политици Ирана.
"Блиски исток ће поново постати посебно компликован скуп изазова", навео је Бернс.
Директор ЦИА је истакао да је "поприлично забринут" и због израелско-палестинског конфликта услед, како је навео, могућег повећања стопе насиља.
Поред тога, указао је на јачање утицаја руске војне групе "Вагнер" у појединим државама Африке, укључујући Мали и Буркину Фасо.
"То је поприлично нездрав развој догађаја и напорно радимо на да се томе супротставимо", поручио је Бернс.
Кина - највећи геополитички изазов за САД
Шеф Централне обавештајне агенције истакао је да, упркос свему, Кина остаје "највећи геополитички изазов" за Сједињене Америчке Државе у наредним деценијама, додавши да је конкуренција са Пекингом "јединствена по својим размерама".
Навео је да кинеском предеснику Сију Ђинпингу не не достаје амбиција, али да се суочава са великим бројем изазова на домаћем терену.
"Морамо да одиграмо систематски и промишљено", поручио је Бернс и додао да Си помно прати украјинску кризу, као и да је "вероватно узнемирен због лошег војног учинка Русије". Међутим, истакао је да кинески лидер остаје предан партнерству са Русијом, "али истина је да постоје нека ограничења и по том питању", указавши на то да је Пекинг одбио да пошаље Москви наоружање које су руске власти наводно тражиле.
Када је реч о Тајвану, директор ЦИА изјавио је да информације до којих је дошла америчка обавештајна заједница показују да је Си дао инструкције кинеској војсци да буде спремна за војну инвазију на Тајван до 2027. године.
"То не значи да је одлучио да изврши инвазију 2027. или било које друге године, али је реч о подсетнику колико су озбиљни његови фокус и амбиција", додао је Бернс.