Јапан: Желимо мировни споразум са Русијом
Премијер Јапана Фумио Кишида рекао је да та земља жели да закључи мировни уговор са Руском Федерацијом, упркос тешкој ситуацији због специјалне војне операције у Украјини.
"Изузетно је жалосно што 77 година након завршетка рата, питање северних територија остаје нерешено, а мировни споразум између Јапана и Русије још није закључен. Тренутно су јапанско-руски односи у тешкој ситуацији због специјалне војне операције у Украјини. Међутим, јапанска влада је одлучна да реши територијално питање и закључи мировни споразум", рекао је Кишида на "Националном митингу за повратак северних територија".
Јапански министар спољних послова Јошимаса Хајаши рекао је да се Токио и даље држи своје намере да закључи мировни споразум са Русијом, а такође се нада и брзом обнављању хуманитарне размене.
"Што се тиче питања 'северних територија', наша дипломатска позиција, према којој желимо да закључимо мировни уговор са Русијом након решавања проблема територија, није се променила. Што се тиче наставка пројекта обиласка гробова, то је један од наших највећих приоритета. Јапанска влада се радује наставку посета што је пре могуће", истакао је.
У складу са одлуком коју је 1981. донела јапанска влада, "Национални митинзи за повратак северних територија" одржавају се сваке године 7. фебруара у знак сећања на први руско-јапански уговор потписан на данашњи дан 1855. године. Оваквим састанцима традиционално присуствују министри, посланици оба дома парламента из владајућих и опозиционих партија, као и бивши становници јужног дела Курила.
Крајње десничарске групе користе ово као повод за антируске протесте на улицама градова и испред представништава Руске Федерације, које полиција држи под строгим надзором.
Први пут после три године, догађај је организован без икаквих ковид ограничења. Пооштравање мера на догађајима на којима говоре највиши званичници земље повезује се са убиством бившег премијера Шинзо Абеа, које се догодило прошлог лета.
Москва и Токио преговарају још од средине прошлог века о изради мировног споразума након Другог светског рата. Главна препрека остаје неслагање око права на јужни део Курила.
По завршетку рата цео архипелаг је укључен у састав Совјетског Савеза, али Јапан оспорава власништво над Итурупом, Кунаширом, Шикотаном и групом малих ненасељених острва.
Истовремено, Министарство спољних послова Русије је више пута истицало да је суверенитет Москве над овим територијама, који има одговарајући међународно-правни оквир, ван сумње.
У марту 2022. Министарство спољних послова Русије саопштило је да Москва прекида мировне преговоре са Токијом због тога што је Јапан увео једнострана ограничења Русији.
Москва је иступила из дијалога са Токијом о успостављању заједничких економских активности на јужним Курилским острвима и блокирала продужење статуса Јапана као партнера Црноморске организације за економску сарадњу у секторском дијалогу.