Блиски исток: Напето у Ормуском мореузу, 11 погинулих у израелским нападима на Либан

Договор на Блиском истоку још није ни на видику. Цена сирове нафте типа "брент" порасла је на 101,35 долара по барелу због поновне ескалације тензија између Сједињених Америчких Држава и Ирана

Сједињене Америчке Државе верују да су близу постизања меморандума о разумевању са Ираном, којим би се окончао рат.

Катар такође тврди да постоји "велика шанса" за дипломатско решење кризе на Блиском истоку, уз учешће других актера у региону.

С друге стране, Техеран истиче да још разматра амерички предлог за окончање сукоба и поруке Пентагона пренете посредством Пакистана. 

Док се предлажу нови споразуми и испостављају услови, у Ормуском мореузу ситуација се не смирује, а након синоћње размене ватре између иранских и америчких снага, међусобни напади настављени су и данас нешто мањим интензитетом.

За то време, у Либану је 11 људи погинуло у израелским нападима на положаје Хезболаха на југу земље.

8. мај 2026 • 21:27

Рубио позвао европске савезнике да предузму конкретне акције против Ирана

Државни секретар САД Марко Рубио позвао је европске савезнике да превазиђу реторику и предузму конкретне акције против Ирана, док блокира Ормуски мореуз.

Говорећи након састанака са италијанском премијерком Ђорђом Мелони, Рубио је упозорио да Техеран покушава да успостави контролу над стратешким пловним путем, називајући тај потез "неприхватљивим" и претњом по глобалну безбедност.

Лавров и Бин Фархан: Пловидба у Ормузу мора се вратити на ниво пре сукоба

Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров разговарао је телефоном са шефом саудијске дипломатије Фајсалом бин Фарханом Ал Саудом.

Током разговора је наглашено да се режим пловидбе у Ормуском мореузу мора што пре вратити у оквире који су важили пре избијања кризе, преноси РИА Новости.

Цене нафте пале око седам одсто ове недеље јер примирје САД и Ирана остаје на снази

Цене нафте пале су ове недеље за око седам одсто након што је амерички председник Доналд Трамп рекао да примирје са Ираном остаје на снази упркос новим сукобима између две стране, уз најаве постизања свеобухватнијег споразума.

Цена нафте Брент кретала се на нивоу од 101 долара по барелу, а америчка сирова нафта WTI на око 95 долара по барелу, пренео је "Трејдинг економикс".

Централна команда (ЦЕНТКОМ) у Вашингтону саопштила је да су америчке снаге напале војне циљеве у Ирану након што је Техеран пуцао на три разарача у Ормуском мореузу, иако су званичници нагласили да не траже ескалацију. Трамп је касније рекао да су бродови безбедно изашли из мореуза без оштећења.

Поред тога, Уједињени Арапски Емирати су објавили да су пресрели ракете и дронове у близини мореуза.

Тржишта нафте остају фокусирана на Ормуз, који је затворен од краја фебруара, што ремети глобалне токове сирове нафте и приморава на обуставу производње широм региона.

Међународна агенција за енергију (ИАЕ) упозорила је да сукоб смањује око 14 милиона барела дневно из глобалне понуде.

Пезешкијан: Отпор угњетавању је део иранског идентитета

Ирански председник Масуд Пезешкијан изјавио је у петак да је политика Техерана проширење пријатељских односа заснованих на међусобном поштовању и заједничким интересима, упозоравајући да отпор угњетавању остаје део иранског националног идентитета.

"Колико год је толеранција укорењена у култури нашег народа, борба против угњетавања je у историји ове земље", поручио је у објави на Иксу.

Арагчи са Фиданом: Америчко безакоње и војни авантуризам одговорни за ситуацију у Ормузу

Министар спољних послова Ирана Абас Арагчи разговарао је телефоном са турским министром спољних послова Хаканом Фиданом о најновијим дешавањима у региону, преноси Ал Џазира.

Током разговора, Арагчи је изнео детаље о ономе што је описао као америчко кршење примирја, окрививши за поремећаје у Ормуском мореузу америчко безакоње и "војни авантуризам", пренео је ирански јавни сервис ИРИБ.

Централна команда САД (ЦЕНТКОМ) саопштила је да су њене снаге онеспособиле још два иранска танкера који су покушавали да пробију америчку блокаду иранских лука – што је најновији притисак на ионако крхко примирје у рату.

"Аксиос": Венс са премијером Катара о преговорима са Ираном

Амерички потпредседник Џеј Ди Венс састао се данас са премијером Катара Мухамедом Бин Абдулрахман Бин Џасим Ал Танијем у Белој кући, како би разговарали о преговорима са Ираном, јавља "Аксиос" позивајући се на изворе.

Катар је кључан посредник између САД и Ирана у преговорима о споразуму за окончање америчко-израелског рата против Ирана.

Медији: Техеран одлучан да не преда САД залихе обогаћеног уранијума

Ирански званичници су нагласили да суверенитет Ирана над Ормуским мореузом није предмет преговора, али да би Техеран могао поново да отвори мореуз ако САД укину блокаду.

Што се тиче нуклеарног досијеа, званичници су истакли да неће правити никакве уступке у вези са обогаћеним уранијумом, пренела је Ал Џазира. 

Техеран се опире захтевима САД да преда своје залихе обогаћеног уранијума и да демонтира цео свој нуклеарни програм.

Ирански медији: Иранске снаге и амерички бродови сукобљавају се у Ормуском мореузу

Ирански медији преносе да је дошло до спорадичних сукоба између иранских снага и америчких бродова у Ормуском мореузу. 

ЦЕНТКОМ: Америчке снаге онеспособиле три иранска танкера у Оманском заливу

Централна команда Сједињених Америчких Држава (ЦЕНТKОМ) саопштила је да су америчке снаге онеспособиле три танкера под иранском заставом у Оманском заливу, наводећи да су бродови покушали да уплове у иранске луке упркос америчкој блокади.

Према саопштењу ЦЕНТKОМ-а на друштвеној мрежи Икс, америчка морнарица је онеспособила танкере "М/Т Си Стар III и "М/Т Севда" пре њиховог уласка у иранску луку у Оманском заливу.

Такође наводе да су америчке снаге претходно, 6. маја онеспособиле и танкер "М/Т Хасна", такође под иранском заставом, док је покушавао да уплови у иранску луку у Оманском заливу.

"Сва три пловила више нису на путу ка Ирану", саопштила је америчка војска.

Командант ЦЕНТКОМ-а Бред Купер изјавио је да америчке снаге остају посвећене "потпуном спровођењу блокаде бродова који улазе или излазе из Ирана".

САД су у понедељак, 13. априла, у 16 часова по средњоевропском времену успоставиле блокаду Ормуског мореуза, која се односи на све бродове који улазе или излазе из иранских лука и приобалних подручја, укључујући луке у Арапском и Оманском заливу.

Израелски ваздушни напади на јужни Либан: Погинуло једанаест особа

У израелским ваздушним нападима на села у јужном Либану погинуло је 11 људи, саопштило је либанско министарство здравља. 

"У израелском нападу на Туру у округу Тир погинуле су четири особе, укључујући две жене, а осам је повређено. У израелским ваздушним нападима на град Ас-Султанија такође су погинуле четири особе", јавила је либанска Национална новинска агенција.

Троје људи погинуло је у селу ал-Захрани, када је погођен ауто на путу, а међу страдалима је и возач мотоцикла који је пролазио у тренутку напада.

Како се наводи, израелске снаге такође су напале Чакру, Барашит и Сафад ал-Батик у округу Бинт Џбеил.

Рубио: САД су увратиле ватру на иранске нападе

Државни секретар САД Марко Рубио је поручио да очекује конкретне помаке у наредним сатима када је реч о Ирану, истичући да се нада "озбиљној понуди".

Рубио је на питање о ескалацији са Ираном, одговорио да су "САД увратиле ватру на иранске нападе".

"Шта ако испалите дрон или ракету на наш разарач — шта би требало да урадимо? Да пустимо да га погоди? Морамо да одговоримо. Морамо да оборимо ракету. Морамо да уништимо оно што је лансирало ту ракету. Алтернатива је да пустимо да нам потопе један од бродова. Нећемо да оборимо ваш дрон? То је глуп став. Наравно да смо узвратили. Пуцали су на нас. То је оно што бих и очекивао да се уради. Само глупе државе не узвраћају када се на њих пуца, а ми нисмо глупа држава", рекао је Рубио.

Либан: Бејрут инсистира на прекиду ватре и почетку преговора, неопходна хитна помоћ

Либан остаје посвећен прекиду ватре и обустави свих војних операција како би се отворио пут за преговоре који би довели до стабилизације ситуације на југу земље, саопштено је данас из председништва Либана, док истовремено Министарство пољопривреде те земље наводи да је скоро 60 хиљада хектара обрадивог земљишта уништено, што додатно погоршава ситуацију.

Како се наводи, такви поступци би отворили пут за премештање војске на међународну границу, ослобађање либанских затвореника и повратак расељених лица у њихове градове и села, пренела је Ал Џазира.

Либанске власти упозоравају да велики број људских жртава и разарања изазваних израелским нападима доводи до све веће потребе за хитном хуманитарном помоћи расељеном становништву.

Истовремено, према подацима либанског Министарства пољопривреде, у израелским нападима оштећено је око 56.264 хектара пољопривредног земљишта, док је угинуло више од 1,8 милиона грла стоке и живине.

Оштећења су регистрована у 64 села на југу Либана, а погођени су и системи за наводњавање, пољопривредна инфраструктура и објекти за производњу хране.

Либанске власти наводе да су размере штете у пољопривредном сектору велике и да додатно погоршавају хуманитарну ситуацију у погођеним областима.

Арагчи: САД се одлучују за војну авантуру сваки пут када се на столу нађе решење

Министар спољних послова Ирана Абас Арагчи нагласио је да се Вашингтон одлучује за "непромишљену војну авантуру" сваки пут када се на столу нађе дипломатско решење.

"Да ли је то груба тактика притиска? Или је резултат 'спојлера' који је још једном насамарио председника САД да упадне у још једну невољу", написао је Арагчи у објави на друштвеној мрежи Икс.

Према његовој оцени, исход је исти, без обзира на узроке.

"Иранци се никада не повијају под притиском, а дипломатија је увек жртва. Такође, ЦИА греши. Наши ракетни инвентар и капацитет лансирних система нису на 75 одсто у поређењу са 28. фебруаром. Тачна цифра је 120 одсто. Што се тиче спремности за одбрану нашег народа, она износи 1.000 одсто", закључио је Арагчи.

Иран је запленио нафтни танкер

Иран је запленио нафтни танкер "Ocean Koi" у Оманском заливу услед наводног покушаја пловила да поремети извоз иранске нафте, објавили су данас ирански државни медији, позивајући се на саопштење војске.

Како се наводи, танкер под заставом Барбадоса превозио је иранску нафту и "покушао је да нанесе штету и поремети извоз нафте искоришћавајући регионалне услове", преноси Ројтерс.

Нафтни танкер, који је под санкцијама САД од фебруара, спроведен је до јужне обале Ирана и предат је правосудним властима. Заплена се догодила након што су се америчке и иранске снаге сукобиле у Ормуском мореузу.

Ванредно стање у либијској рафинерији Завија због сукоба у близини постројења

Ванредно стање проглашено је у највећој функционалној рафинерији нафте у Либији након што је избио сукоб у близини постројења у граду Завија, рекли су данас извори из рафинерије за Ројтерс.

Према наводима два инжењера, сукоби су избили у близини рафинерије Завија, која има капацитет прераде од око 120.000 барела дневно и повезана је са великим нафтним пољем Шарара, пренео је Ројтерс.

Оператер постројења, компанија "Азавиа оил рефининг" је саопштила да је рафинерија потпуно затворена, док су танкери евакуисани из луке због интензивног гранатирања које је погодило више делова комплекса.
За сада нема званичних информација о одговорнима за сукобе нити о њиховом узроку.

Локална управа за безбедност је навела да је реч о "безбедносној операцији против одметника".

Рубио у Риму с Тајанијем и Мелони, разговори о Ирану

Државни секретар Сједињених Америчких Држава Марко Рубио састао се данас у Риму са италијанском премијерком Ђорђом Мелони и министром спољних послова Антонијем Тајанијем, а теме разговора су биле сукоб са Ираном, безбедност у Ормуском мореузу, јачање НАТО-а и односи између Европске уније и САД.

Амерички државни секретар претходно је посетио италијанско Министарство спољних послова, где је разговарао са шефом дипломатије Италије Антонијем Тајанијем.

Према саопштењу италијанског Министарства спољних послова, теме разговора су биле рат у Ирану, криза у Ормуском мореузу и иницијативе за очување слободе пловидбе, као и прекид ватре између Либана и Израела, разоружање Хезболаха, будућност мисије УНИФИЛ у Либану, рат у Украјини, али и политичка транзиција у Венецуели и на Куби.

Пекинг потврдио да је у Ормузу нападнут танкер са кинеском посадом

Кинеско министарство спољних послова потврдило је да је нафтни танкер са кинеском посадом нападнут у близини Ормуског мореуза, преноси Скај њуз.

Портпарол Лин Ђиан рекао је да није било пријављених жртава као и да је Пекинг дубоко забринут за бродове у том стратешком пловном путу.

Према извештају кинеских медија који је јуче објављен, напад се догодио у понедељак.

Израел гранатира јужне делове Ирана: Погинуо члан либанске цивилне одбране

Израелска артиљерија тренутно гранатира јужне делове Либана, укључујући предграђа Ел Мансурија и Бјут ел Сајаде, као и подручја ка обали, саопштила је либанска Национална новинска агенција (ННА).

Према наводима локалних медија, напади долазе са положаја јужно од града Тир док су израелске снаге, уз подршку војних возила и хеликоптера, у зору покушале напредовање ка Бјут ел Сајади, уз интензивну артиљеријску ватру и операције претраге у том подручју, пренела је Ал Џазира.

Током претходне ноћи, како наводи ННА, израелски "упозоравајући удар" био је усмерен на медицинске тимове Либанског Црвеног крста и либанске војске док су се кретали ка општини Зибкин.

Тимови су, према истим наводима, покушавали да евакуишу рањене и извуку тела након ранијег напада, али су се повукли услед ватре.

Додатно је наведено да су израелске снаге извеле и велику детонацију у граду Ел Кјам.

Либанска цивилна одбрана је саопштила да је један њен члан погинуо у израелском ваздушном нападу на путу Кфарчуба на југу земље, док се ситуација на терену и даље оцењује као изузетно напета.

Министарство одбране УАЕ: Под ударом смо ракета и дронова

Министарство одбране Уједињених Арапских Емирата је у објави на платформи Икс саопштило да су "звукови који се чују широм земље резултат континуираних операција ракета и беспилотних летелица".

"Јавност се позива да остане мирна и да се придржава безбедносних упутстава које су издали надлежни органи", наводи се у саопштењу.

У УАЕ је се налази више америчких база, али није јасно шта је било циљано овим ударима или да ли је причињена било каква штета.

Цена нафте "брент" премашила 101 долар због нових тензија САД и Ирана

Цена сирове нафте типа "брент" порасла је на 101,35 долара по барелу због поновне ескалације тензија између Сједињених Америчких Држава и Ирана, јавља Интерфакс.

На лондонској ИЦЕ берзи, јулским фјучерсима за "брент" трговало се по цени од 101,35 долара по барелу, што је раст од 1,29 долара.

Америчка ВТИ нафта забележила је скок цене на 95,86 долара по барелу.

Раст цена уследио је након нових међусобних оптужби Вашингтона и Техерана о инцидентима упркос важећем примирју.

Снимак лансирања ракета ка америчким бродовима

Револуционарна гарда објавила снимке лансирања ракета и дронова ка америчким ратним бродовима.

Бахреин и САД предложили резолуцију СБ УН о безбедности Ормуског мореуза

Бахреин и Сједињене Америчке Државе представили су Савету безбедности УН нацрт резолуције о ситуацији у Ормуском мореузу, уз подршку Кувајта, Катара, Саудијске Арабије и Уједињених Арапских Емирата.

Предлог резолуције уследио је дан након затворене седнице Савета безбедности поводом ракетних и беспилотних напада на УАЕ, за које је Иран негирао одговорност, наведено је у саопштењу објављеном на сајту УН.

Нацрт резолуције позива Иран да одмах обустави нападе и претње трговачким бродовима у мореузу, као и постављање мина и, како се наводи, илегалну наплату путарина.

Амерички амбасадор у УН Мајк Волц оценио је да је слобода пловидбе темељ глобалне трговине и упозорио је на то да би угрожавање пролаза кроз Ормуски мореуз могло да има последице по светску економију.

Амбасадор Бахреина при УН Џамал Фарес Алровајеи рекао је да је очување безбедности и отворености Ормуског мореуза од кључног значаја за стабилност региона и светску економију, истичући потребу за "колективном акцијом".

CENTCOM: Узвратни напади на иранске бродове и локације

Америчка војска извела је узвратне ударе на Иран, и то на локације за које је навела да су одговорне за нападе на америчке снаге у оквиру "неиспровоцираних непријатељстава Техерана", саопштено је из америчке Централне команде (CENTCOM).

"CENTCOM је елиминисао све долазне претње и циљао иранске војне објекте одговорне за напад на америчке снаге, укључујући места за лансирање ракета и дронова, локације за командовање и контролу, као и обавештајне, надзорне и извиђачке чворове", наводи се у саопштењу CENTCOM-а.

Према саопштењу, америчке снаге покренуле су напад након што је Иран наводно лансирао више ракета, дронова и малих чамаца док су три разарача америчке морнарице пролазила кроз Ормуски мореуз, преноси РТС.

Ирански медији потврдили: Нападнута три америчка разарача код Ормуског мореуза

Три америчка разарача у близини Ормуског мореуза нападнута су у току ноћи ракетама и дроновима иранске морнарице, пренео је Тасним, позивајући се на обавештене изворе.

Према наводима извора, амерички разарачи повукли су се ка Оманском мору након напада, који су изведени ракетама и, како се наводи, самоубилачким дроновима.

Си-Би-Ес њуз је пренео да су мета напада били разарачи USS Truxton, USS Mason i USS Rafael Peralta, док су САД, према истом извору, извеле ударе на две иранске луке у близини мореуза, преноси Танјуг.

Амерички председник Доналд Трамп рекао је рано јутрос да примирје између САД и Ирана остаје на снази након што су две стране размениле ватру протекле ноћи у Ормуском мореузу.

"Три америчка разарача светске класе су управо прошла, веома успешно, кроз Ормуски мореуз, под ватром. Није причињена никаква штета тим разачарима, али је велика штета нанета иранским нападачима. Они су потпуно уништени заједно са бројним малим бродовима, који се користе као замена за њихову у потпуности обезглављену морнарицу", написао је Трамп на својој мрежи Трут соушл.