![Одлука без преседана: Пољска забранила учешће руској делегацији на састанку ОЕБС-а](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2022.11/thumbnail/6378daca59215cd49a0c2c28.jpg)
Део чланица ОЕБС-а критикује Беч због издавања виза Русима
![Део чланица ОЕБС-а критикује Беч због издавања виза Русима](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2023.02/thumbnail/63e916d647fae5750f0753c1.jpg)
Аустрија се нашла на мети критика својих западних савезника због тога што је одобрила визе за улазак у земљу руским званичницима који су под санкцијама Европске уније, а који у Бечу треба да учествују на састанку Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС).
Русија је једна од 57 земаља чланица ОЕБС-а, организације основане током Хладног рата и замишљене као форум за дијалог између Истока и Запада, подсећа Асошијејтед прес.Москва планира да на састанак 23. и 24. фебруара у Бечу пошаље своју делегацију у којој је 15 званичника за које је ЕУ увела санкције, а међу којима су заменик председника државне Думе Пјотр Толстој и члан парламента Леонид Слуцки.
У писму аустријском канцелару, министри иностраних послова и других званичници, укупно 81 делегат ОЕБС-а из 20 земаља, међу којима су Француска, Канада, Велика Британија, Пољска и Украјина, позвали су аустријску владу да забрани Русима под санкцијама учешће на састанку.
"Важно је запамтити да су руски парламентарци саставни део система моћи и саучесници у злочинима које Русија свакодневно чини у Украјини. За њих нема места у институцији чији је задатак промовисање искреног дијалога и супротстављања рату", пише у писму делегата у које је АП имао увид.
Амерички делегати нису међу потписницима писма, а како је рекао амбасадор Сједињених Америчких Држава при ОЕБС-у Мајкл Карпентер руски делегати "нису људи који заслужују да путују у западне земље". Он је додао да је одлука о њиховим визама на земљи домаћину, Аустрији.
Аустријски званичници нису коментарисали садржај писма.
Министар спољних послова ове земље Александер Шаленберг рекао је почетком фебруара, образлажући одлуку о одобравању виза руској делегацији, да је важно држати канале комуникације с Москвом отвореним "упркос бруталном руском нападу на Украјину".
Из Министарства спољних послова навели су и да као земља у којој се налази седиште ОЕБС-а имају законску обавезу да одобре визе представницима држава које су чланице ове међународне организације и желе да учествују на њеним састанцима.
Аустрија се као чланица ЕУ придружила европским санкцијама против Русије, али није напустила своју неутралну позицију, усвојену 1955. године, а већина становништва, како се наводи, подржава такву позицију земље и не жели придруживање НАТО-у.