Ормуски "рекет": Осигуравајућа друштва на Западу незадовољна иранским планом за отварање мореуза

Најаве из Техерана да ће тражити иранско осигурање и наплату пролаза не пријају лондонском "Лојдсу" и заводима који су донедавно контролисали глобалну индустрију бродарског осигурања

Западна осигуравајућа друштва звоне на узбуну поводом иранског плана да уведе наплату пловидбе кроз Ормуски мореуз, називајући то "рекетом" који нису вољни да плате, јавља "Њујорк пост".

Власти у Техерану су недавно основале Управу за пролаз из Персијског залива (ПГСА), с намером да наплаћује пролаз кроз коридор који је под контролом иранских оружаних снага. ПГСА захтева да сви бродови који желе да плове кроз Ормуз морају да се пријаве и поседују осигурање које Иран одобрава. 

"Иран користи теснац као економско оружје против САД и наших савезника. То је вандализам према глобалној економији", каже један добро обавештени саговорник.

Техеран тренутно предлаже "бесплатно" осигурање током 60 дана које предвиђа меморандум потписан са САД, али јасно задржава право да после тога драстично подигне цену. Осигуравајућа друштва на Западу упозоравају да би то бродаре изложило санкцијама САД и ставило их на милост и немилост непоузданог иранског судства.

"Нема легитимне бродарске фирме у свету која ће осигурати бродове код неког непознатог завода, по законима и правосуђу Ирана. Ако то урадите, ризикујете односе са САД. Не мислим да ће било ко то да уради на своју штету", цитира њујоршки лист једног инсајдера, који је желео да остане анониман.

Већина поморског осигурања у свету иде преко западних компанија, понајвише лондонског "Лојдса", што је између осталог омогућило САД и ЕУ да укину осигурање руским бродовима и прогласе из за "флоту у сенци".

"Садашњи ирански предлог је неприхватљив и неизводљив за бродарску индустрију. Ниједна земља не може да једнострано присвоји суверенитет над међународним водама. Ако то ураде, неће бити повратка на предратни ниво транзита. То је просто немогуће", рекао је други анонимни инсајдер. 

Кинески бродови тренутно пролазе иранском трасом без наплате, али остале земље одбијају да се повинују захтевима Техерана, наводи "Њујорк пост". Више од 50 бродова који су протеклог викенда прошла кроз Ормуз пловили су кроз територијалне воде Омана, под заштитом америчке морнарице. 

Око 80 одсто тог саобраћаја би могло да се покрије преко новог конзорцијума вредног око 600 милиона долара, који је "Лојдс" основао са америчким партнерима. Фонд предвиђа по 200 милиона  долара за осигурање бродова, терета и несрећних случајева.

Амерички председник Доналд Трамп дефинише успех као повратак саобраћаја на предратни ниво, каже један високи званичник САД, такође неименован.

Ормуски мореуз је на најужем делу широк свега 33 километра, а међународне пловне трасе су ширине свега три километра, што је омогућило Ирану да без много труда затвори пролаз којим тече петина светске нафте и течног гаса. 

Садашња стопа транзита је далеко мања од 130 бродова на дан пре рата, углавном зато што су воде теснаца још увек пуне иранских мина. 

"Уклањање мина је тренутно најважнија ствар. Иначе нема користи од договора. Ни власници бродова, ни капетани, ни осигуравајућа друштва неће ризиковати пролаз кроз Ормуз ако то значи ризик од експлозије", рекао је један дипломата из ЕУ.

Он је објаснио да је Бриселу у интересу да се отварањем теснаца оборе светске цене нафте, како би ЕУ могла додатно да санкционише Русију.

Један од проблема је што америчка морнарица нема миноловце у региону, пошто је тај посао дуго делегирала европским савезницима.