Министар спољних послова Панаме Хавијер Мартинез Аћа Васкез понудио је територију те земље као неутрално место за разговоре између Кубе и Сједињених Америчких Држава, с циљем да се покуша обнова дипломатских односа две земље.
Он је објавио тај предлог током 56. Генералне скупштине Организације Америчких Држава (ОАД), која се одржава у Панами.
Према његовим речима, кубанска влада изразила је спремност да разговара о свим питањима, под условом да се преговори воде на равноправној основи.
Сједињене Америчке Државе, које на том скупу представља заменик државног секретара Кристофер Ландау, још нису дале коначан одговор, али сматрају предлог могућом опцијом, преносе панамски медији.
Васкез је такође нагласио потребу за мање ригидним, односно више резултатима усмереним дипломатским приступом.
Како је истакао, дипломатија и треба да служи томе да "подстиче разумевање и унапређује постепених решења која подржавају регионалну стабилност и миран суживот".
Раније, током церемоније отварања Генералне скупштине, генерални секретар ОАД Алберт Рамдин, позвао је на проширење демократских пракси на Куби, у Никарагви и Венецуели.
Понудио је такође подршку Боливији у решавању њене унутрашње кризе и упозорио на потребу пажљивог праћења изборних процеса у Колумбији и Перуу.
Рамдин је нагласио да ОАД мора да настави да ради на јачању демократије у земљама у којима сматра да су институције недовољне или непостојеће.
Престоница Панаме је домаћин 56. Генералне скупштине Организације Америчких држава, као и 31. регуларног заседања Министарског савета Организације Карипских држава.
У фокусу шефова делегација тих догађаја су ефекти климатских промена, економски изазови, као и регионална солидарност као стуб напретка.