УЖИВО Оман успоставио привремени коридор кроз Ормуз; Цене нафте и даље у паду

Док Вашингтон тврди да је Иран пристао на највиши ниво нуклеарне инспекције, Техеран одбацује такве наводе и поручује да ракетни програм није тема преговора

Преговори између Сједињених Америчких Држава и Ирана улазе у завршну фазу, али две стране и даље износе опречне тврдње о кључним питањима будућег споразума. Док амерички званичници говоре о значајном напретку и могућности постизања коначног договора у наредних 60 дана, из Техерана стижу поруке које доводе у питање поједине елементе америчких најава.

Амерички државни секретар Марко Рубио изјавио је да ће евентуални споразум гарантовати слободу пловидбе кроз Ормуски мореуз и да Иран неће моћи да наплаћује таксе за пролазак кроз једну од најважнијих светских поморских рута.

Истовремено, председник САД Доналд Трамп тврди да је Техеран прихватио "највиши ниво" међународног надзора над својим нуклеарним програмом. Међутим, иранске власти одбацују такве тврдње, наводећи да не постоји јасан план нити договор о повратку међународних нуклеарних инспектора у земљу.

Додатну дистанцу према америчким очекивањима показао је и ирански председник Масуд Пезешкијан, који је поручио да ирански програм балистичких ракета остаје ван оквира преговора са Вашингтоном. Та порука указује да Техеран није спреман да разговара о једном од питања на којима су амерички савезници на Блиском истоку годинама инсистирали.

Паралелно са америчко-иранским преговорима, настављени су и разговори између Израела и Либана уз посредовање САД. Две стране започеле су пету рунду преговора, иако је израелски изасланик процес описао као "потпуну катастрофу", што указује на дубоке разлике које и даље оптерећују регионалне односе.

Упркос оптимистичним најавама из Вашингтона, размимоилажења око нуклеарног надзора, ракетног програма и шире безбедносне архитектуре Блиског истока показују да ће пут до коначног споразума бити знатно сложенији него што сугеришу јавне изјаве америчких званичника.

Све о ситуацији на Блиском истоку пратите у блогу на РТ Балкан.

24. јун 2026 • 08:29

Оптимизам на тржишту нафте: Цене и даље у паду

Цене нафте су поново пале рано јутрос, након што је још више бродова прошло кроз Ормуски мореуз, захваљујући напретку у преговорима о решењу конфликта између САД и Ирана. Цена сирове нафте марке Брент, која важи за међународни стандард, пала је за 0,7 одсто, на 76,30 долара по барелу, преноси "Асошиејтед прес".

Како се наводи, последњих дана се тргује за износ испод 80 долара, што је и даље више у поређењу са приближно 70 долара по барелу крајем фебруара пре почетка рата.

"Кретање цена сугерише да тржиште очекује прилично брз опоравак залиха нафте у Персијском заливу. Ипак, иако су преласци бродова кроз мореуз повећани последњих дана, остали су знатно испод нивоа пре рата", рекли су за АП стратези за робу компаније ИНГ, Ворен Патерсон и Ева Манти.

Референтна америчка сирова нафта пала је за 0,7 одсто на 72,70 долара по барелу.

Оман успоставио привремени коридор кроз Ормуз

Оман је саопштио да је у сарадњи са Међународном поморском организацијом (ИМО), успоставио привремени поморски коридор за бродове који желе да пролазе кроз Ормуски мореуз.  Бродови који буду желели да користе овај привремени коридор мораће да координишу са ИМО-ом, у складу са координатама које су објавили та организација и оманске власти.

Наводи се да је циљ ове мере обезбеђивање слободе пловидбе кроз стратешки важан мореуз у складу са међународним правом и поморским правом, који гарантују слободу пловидбе без наплате транзитних такси, преноси Ројтерс.

Гроси: Посета инспектора ИАЕА иранским нуклеарним постројењима је део споразума

Директор Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) Рафаел Гроси рекао је да ће његови инспектори посетити иранска постројења за обогаћивање уранијума. Он је истакао да је то "кључна компонента споразума између САД и Ирана о окончању рата", преноси "Тајм оф Израел".

САД и Иран су јуче дали контрадикторне изјаве о томе да ли ће те локације бити под лупом инспекције.

"Могу да разумем политичке изјаве, део су стварности, али основна ствар на коју бих желео да вас подсетим је Меморандум о разумевању, који су потписала оба председника", рекао је Гроси.

Он је истакао да се у Меморандуму "експлицитно наводи да ће нуклеарне активности које ће се спроводити у вези са постројењима, бити под надзором ИАЕА".

"Да бисмо то урадили, морамо да обавимо инспекцију – сутра, прекосутра или за недељу или десет дана. Инспекција ће се десити", поручио је Гроси.

Истакао јe, такође, да су инспекцијe кључне за споразум, који предвиђа да се иранске залихе уранијума "смање" са високо обогаћених нивоа.

Трамп бесан на Сенат због резолуције о Ирану

Амерички сенат усвојио је резолуцију којом се од председника Доналда Трампа захтева да обустави војне операције против Ирана или затражи одобрење Конгреса за њихов наставак. 

Резолуција је усвојена са 50 гласова "за" и 48 "против", а подржала су је и четири републиканска сенатора. Иако нема снагу закона и не може директно да натера председника да промени политику, гласање представља једно од најзначајнијих одступања републиканаца од Трампове политике од његовог повратка у Белу кућу. 

Трамп је оштро реаговао на одлуку Сената, оценивши да је реч о покушају подривања његове спољне политике и овлашћења врховног команданта. Посебну пажњу посветио је републиканским сенаторима који су гласали заједно са демократама за резолуцију, назвавши их "републиканским губитницима" који му само отежавају посао, који ће, поручио је, упркос свему – завршити.

Више информација можете прочитати у одвојеној вести на нашем сајту.