Канада и Луксембург предлажу оснивање НАТО банке

Нова институција по обрасцу ЕБРД и Светске банке могла би да позајмљује двоструко више од комерцијалних банака, наводе финансијери на челу обе државе

НАТО би требало да има сопствену банку, предложили су премијери Канаде и Луксембурга, Марк Карни и Лик Фриден.

У ауторском тексту за "Фајненшел тајмс", Карни и Фриден пишу да јачање војних капацитета НАТО-а није довољно и мора бити праћено снажном финансијском и економском подршком.

"Наша могућност да мобилишемо капитал мора да буде једнако поуздана као наше оружане снаге. Одговор је у одважном мултилатераном решењу: стварању Банке за одбрану, безбедност и отпорност (ДСРБ)", написала су два премијера.

Потребу за додатним финансијама произилази из плана да се драстично повећају војни буџети, што захтева од Канаде и европских земаља додатну потрошњу од 850 милијарди евра годишње. Фриден и Карни кажу да се њихов предлог заснива на "опробаном моделу мултилатералних финансијских институција" попут Светске банке или Европске банке за обнову и развој (ЕБРД).

Карни и Фриден напомињу да садашња правила ограничавају суме које комерцијалне банке могу да дају у зајам за војне пројекте на 12 евра по евру капитала, и пишу да би ДСРБ требало да удвостручи тај лимит, због мултилатералних гаранција. Да све буде још боље, уложени капитал се књижи као дуг а не дефицит, и рачуна се као део обећане војне потрошње од пет одсто БДП-а, напомињу аутори. 

Пре него што је постао премијер Канаде, Карни је био гувернер централне банке Енглеске, док је Фриден у два наврата био министар финансија. 

Фриден и Карни наводе да је за производњу дронова и других нових система наоружања неопходно да превазиђу "тржишни хендикеп који им ограничава приступ капиталу". 

Оснивачи банке моћи ће да "обликују норме и правила, као и почетне оперативне аранжмане", а учешће ће представљати "недвосмислен сигнал јединства међу савезницима", наводи се у ауторском тексту.

Два премијера сматрају предлог НАТО банке "почетком нове ере у трансатлантским односима" којима ће финансије постати део стратегије одвраћања, а планирају да га формално поднесу на предстојећем самиту НАТО-а у Анкари.