
Ирак запретио изласком из ОПЕК-а: "Ако нам не повећају квоту, размотрићемо све опције"

Ирак ће размотрити све расположиве опције, укључујући и излазак из Организације земаља извозница нафте (ОПЕК), уколико му не буде значајно повећана производна квота, рекли су извори упознати са ирачком нафтном политиком за Ројтерс.
Такав потез представљао би нови ударац за ОПЕК, након што су организацију ове године напустили Уједињени Арапски Емирати. Ирак је један од пет оснивача ОПЕК-а, који је 1960. године основан управо у Багдаду.
Високи званичник ирачког Министарства нафте изјавио је да се земља суочава са финансијском кризом услед последица рата на Блиском истоку и да захтев Багдада за повећањем производне квоте мора бити озбиљно размотрен.

"Саудијска Арабија и остали савезници у ОПЕК-у требало би овом питању да приступе са највећом озбиљношћу. У супротном, Ирак ће бити приморан да размотри све расположиве опције", рекао је званичник.
Он је додао да је Ирак разматрао могућност напуштања ОПЕК-а, али да је за сада циљ да остане члан организације и избори већу квоту.
На питање да ли се озбиљно разговара о изласку из ОПЕК-а, одговорио је да је "још прерано за такав корак".
Портпарол ирачке владе Хајдер ел Абуди изјавио је да Ирак ради на обнови пуног извозног капацитета нафте, али није желео да коментарише могућност изласка из ОПЕК-а.
"Ирак ради на обнови пуног извозног капацитета и планира да у наредним годинама повећа производњу на седам милиона барела дневно", рекао је Ел Абуди.
Рат Америке и Израела са Ираном погодио ирачку економију
Економија Ирака, која се у великој мери ослања на приходе од нафте, нашла се под снажним притиском након поремећаја изазваних ратом САД и Израела са Ираном, због којих је највећи део ирачког извоза био блокиран у Ормуском мореузу.
Премијер Ирака Али ел Заиди, који је ступио на дужност у мају, поручио је да ће обнова привреде, привлачење страних инвестиција и борба против корупције бити међу главним приоритетима његове владе. Такође, изјавио је и да Багдад очекује да ОПЕК повећа ирачку производну квоту у складу са производним капацитетима земље и бројем становника.
Седам кључних чланица ОПЕК+ повећало је своје производне квоте од априла до јуна за готово 600.000 барела дневно. Иначе, ОПЕК+ окупља чланице ОПЕК-а и њихове савезнике, међу којима је и Русија.



