Свет

Сједињене Државе санкционисале двојицу бивших бугарских министара због корупције

Вашингтон се позвао на закон на основу кога владе могу да санкционишу стране држављане који су прекршили људска права и умешани у корупцију
Сједињене Државе санкционисале двојицу бивших бугарских министара због корупцијеwww.globallookpress.com © Liu Jie/XinHua

Сједињене Америчке Државе санционисале су, на основу "Закона Магнитски", петорицу Бугара високог профила, укључујући двојицу бивших министара, наводећи да су "увелико укључени у коруптивне активности у Бугарској".

Два министра под санкцијама су Владислав Горанов, бивши министар финансија у влади Бојка Борисова, и Румен Овчаров, бивши министар енергетике у влади Сергеја Станишева.

Остала тројица санкционисаних су бивши челници бугарске нуклеарне електране "Козлодуј", као и Николај Малинов, лидер покрета "Русофили", коме се суди за шпијунажу у корист Русије, преноси "Еурактив".

"Сједињене Државе подржавају свог савезника у НАТО-у, Бугарску, у борби против дубоко укорењене корупције и руског утицаја који подрива демократске институције", рекао је Брајан Нелсон, подсекретар Министарства финансија САД за тероризам и финансијску обавештајну службу.

"Корупција отима бугарском народу стотине милиона долара и омета инвестиције и економски раст земље", додао је он.

Истовремено, Велика Британија је такође саопштила да уводи санкције против Дељана Пеевског, Васила Божкова и Илка Жељазкова. Њих тројица су већ на америчкој листи санкционисаних због корупције и "коцкарских послова".

"Закон Магнитски" је сет закона на основу којих држава може да санкционише стране држављане који су кршили људских права, или су били умешани у  корупцију.

Закон је усвојен у САД 2012. године, након смрти Сергеја Магнитског, пореског саветника који је, наводно, открио корупционашке скандале руских званичника. 

Ухапшен је под оптужбом да се удружио са инвестиционом компанијом "Ермитаж" коју је Министарство унутрашњих послова теретило за утају пореза и кршење закона.

Осим у САД, слични закони постоје и у Канади, Уједињеном Краљевству и Европској унији.

image