
Јапан разматра увођење беспилотних подморница за јачање одбране у Пацифику

Јапанска влада разматра развој и увођење беспилотних подморница опремљених противбродским наоружањем у оквиру планова за јачање одбрамбених способности у Тихом океану, рекли су извори упознати са плановима.
Токио намерава да до краја године у ревидирана стратешка документа о националној безбедности, унесе одредбе о јачању способности за одговор у Пацифику, преноси Кјодо.
Разматра се развој беспилотних подморница које би могле да носе торпеда и морске мине и да извршавају дуготрајне мисије на великим удаљеностима. Међу предлозима је и развој аутономних система заснованих на вештачкој интелигенцији.

Планирано је да ове подморнице делују заједно са разарачима, подморницама са људском посадом и беспилотним површинским пловилима опремљеним ракетним бацачима.
Јапанско Министарство одбране издвојило је око 582 милиона евра у буџету за фискалну 2026. годину за програм Шилд чији је циљ одбрана удаљених острва уз широку употребу беспилотних система.
Поред нападачких подморница, планирана је набавка мањих беспилотних летелица за нападе, као и подводних дронова намењених прикупљању обавештајних података.
Јапанска влада разматра и успостављање зоне идентификације противваздушне одбране изнад острва Огасавара, као и распоређивање радарских система на тим острвима и на острву Китадаито у префектури Окинава. Предлаже се и ојачавање писте на острву Ивото како би оно могло да прими већи број борбених авиона.
Званичници наводе да је циљ ових мера отклањање слабости у јапанској одбрани и одвраћање Кине, али упозоравају да би такви потези могли додатно да заоштре односе Токија и Пекинга. Односи две земље погоршани су након изјава јапанске премијерке Санае Такаичи о могућем ангажовању Јапана у случају кризе око кинеског региона Тајван, што је изазвало оштру реакцију Кине.
Додатни извор тензија представља спор око острва Сенкаку у Источном кинеском мору, којима управља Јапан, али на која право полаже и Кина.




