Велика Британија остала без нуклеарних подморница

Свих пет бродова класе "астут" је ван употребе због проблема са одржавањем, које је погоршала неадекватна инфраструктура, наводи "Дифенс џорнал"

Цела флота британских подморница на нуклеарни погон тренутно је заглављена у луци због уских грла у одржавању, објавио је "Дифенс џорнал". Бивши официри Краљевске морнарице упозорили су да ситуација чини да Британија изгледа "беззубо" у поређењу са Русијом.

Свих пет оперативних подморница класе "астут" Краљевске морнарице није у функцији, наводи се у тексту који се позива на праћење флоте из отворених извора. Шеста подморница, ХМС "Агамемнон", пуштена је у рад прошле године, али је још увек у фази пробног рада и још није спремна за службу на првој линији фронта, док је седма још увек у изградњи.

Две подморнице су неактивне у Фаслејну на Клајду у Шкотској, након дугог боравка ван воде, док су још две на продуженом дубоком одржавању у Девонпорту, Плимут – јединој бази у Великој Британији опремљеној за сервисирање бродова на нуклеарни погон. Пети подморнички брод, ХМС "Ансон", недавно се вратио са распоређивања и пролази кроз рутинске процедуре.

Према извештају, кључни проблем нису перформансе подморница на мору, већ способност Велике Британије да их одржава. Девонпорт има ограничен простор у сувом доку, док је недостатак резервних делова и специјализованих инжењера погоршао кашњења – при чему је најмање један брод наводно делимично канибализован за делове како би други били у функцији.

Уједињено Краљевство планира да обнови суве докове у Девонпорту, али ће за то бити потребне године, напомиње се у тексту и додаје да општи проблеми са инфраструктуром значе да подморничко особље – које је већ у мањку – такође губи шансу да одржи своје вештине на нивоу, док су њихови бродови везани.

Поморски команданти које је цитирао "Телеграф" рекли су да ситуација чини да Британија изгледа "беззубо" против Русије. Бивши капетан нуклеарне подморнице, командант Рајан Ремзи, назвао је то "озбиљним позивом на буђење", додајући да је проблем "скривен деценијама".

Уска грла у инфраструктури постала су толико уочљива да је лист "Тајмс" у фебруару објавио да британска војска није потрошила преко 500 милиона фунти (660 милиона долара) намењених за одржавање подморница од 2018. године, уз стална кашњења у планираним радовима.

У децембру је пензионисани контраадмирал Филип Матијас, бивши директор за нуклеарну политику у Министарству одбране, упозорио да Британија "више није способна" да води програм нуклеарних подморница, наводећи "шокантно ниску доступност" узроковану смањењем буџета и лошим управљањем.

"Ово је ситуација без преседана у доба нуклеарних подморница. То је катастрофалан неуспех сукцесије и планирања лидерства", рекао је тада.