"Вашингтон тајмс": Бајденова стратегија у вези с Украјином – не ради
Стратегија администрације америчког председника Џозефа Бајдена да "подржава Украјину колико год је потребно" осуђена је на пропаст и не представља стратегију већ је у питању слоган, тврди Меган Мобс у ауторском тексту за "Вашингтон тајмс".
"То је слоган. Такође, то је предзнак уплитања САД у још један бескрајни рат, чак и преко посредника, уједно и вероватан повод за настанак замрзнутог сукоба – ништа од тога не служи нашим интересима. Али би нам служило то да се Русија елиминише као геополитичка претња, те да можемо да се окренемо Индо-Пацифику", пише она.
По њеним речима, дуготрајни сукоб у Украјини показао је слабост спољне политике САД и неспособност Вашингтона да пружи одлучујући допринос, а донео је и несклад у уобичајеном односу снага међу америчким савезницима у Европи.
Тренутна позиција Сједињених Држава последица је слабе спољне политике Бајденове администрације, пише Мобсова и додаје да је први човек Америке оклевао у пружању неопходне помоћи Украјине. Од суздржаности прешло се на "шта год је потребно", што ће само продужити трајање сукоба а то није у интересу САД.
Истовремено, рат у Украјини довео је до померања центра Европе с Немачке и Француске на Пољску и балтичке земље, али и показао неспособност САД да придобију државе из различитих региона, попут Израела, Саудијске Арабије, Јужне Африке, Индије, Турске, Индонезије, за своју ствар, пише ауторка "Вашингтон тајмса".
Насупрот томе Русија је ојачала везе са Ираном и Северном Корејом, а такође проширује сарадњу с Кином, која пак жели да види неуспех америчке источноевропске политике и почетак раздора међу савезницима САД.
Како напомиње ауторка, управо је Кина главни ривал Сједињених Држава на светској сцени, а Пекинг помно прати ток украјинске кризе.
Што се пак тиче Вашингтона, његова стратегија остаје иста – да Украјини пружи таман толико помоћи да одржи борбену готовост, али не и довољну за одлучну акцију, закључује "Вашингтон тајмс".