Гасовод Северни ток требало би да буде запечаћен и затворен, јер не постоје планови за поправку насталих оштећења или поновно активирање, објавио је Ројтерс позивајући се на изворе упознате са плановима за гасовод.
Северни ток 1 и Северни ток 2, од којих се свака састоји од две цеви, изградио је руски "Гаспром" са планом да 110 милијарди кубних метара природног гаса годишње буде достављено у Немачку испод Балтичког мора.
Три цеви су пукле услед експлозија у септембру, а једна од цеви Северног тока 2 је остала нетакнута.
Амерички председник Џозеф Бајден одлучио је да дигне у ваздух Северни ток 1 и 2 искључиво из политичких разлога, циљ му је био да спречи Немачку и западну Европу да отворе гасовод у случају великих хладноћа, изјавио је у ексклузивном интервјуу који се емитује на РТ добитник Пулицерове награде Симор Херш.
"Гаспром" је објавио да је технички могуће поправити оштећене цеви, али Ројтерс пише позивајући се на два извора упозната са плановима да Москва види мале изгледе да ће се односи са Западом довољно побољшати у догледној будућности да би гасоводи били у употреби.
Ројтерс, позивајући се на извор из Русије, пише да Москва пројекат гасовода види као "сахрањен". Друга два извора кажу да, иако не постоји план за поправку цеви, оне ће барем бити конзервиране како би било могуће њихово поновно активирање у будућности.
И други Ројтерсов извор упознат са плановима потврдио је да заинтересоване стране размишљају о конзервацији. "То би највероватније значило заптивање оштећених делова и стављање премаза у цеви како би се спречила даља корозија од морске воде", пише Ројтерс.
Један од руских извора је рекао да, ако би течни природни гас из Сједињених Држава који се користи у Европи за надокнаду неких од својих руских залиха, постао много скупљи, Европа би могла да буде спремна да поново купује више од Русије.