"Кина је озбиљно забринута": Расту тензије због могуће посете тајванске званичнице САД
Кина је "озбиљно забринута" због најављених планова за "транзит" председнице међународно непризнатог Тајвана Цаи Инг-вен и тражи објашњење од Вашингтона усред извештаја да ће се званичница у САД састати са председником Представничког дома САД Кевином Макартијем.
Макарти планира да се састане са Цаи у САД у наредним недељама, открила су два неименована извора за Ројтерс. Ипак, како преноси "Блумберг", Макарти је нагласио да најављени састанак са званичницом у САД не искључује његову каснију посету Тајвану.
Тајвански председници, укључујући и Цаи, већ су пролазили кроз САД на путу у друге земље, иако је америчка влада генерално избегавала сусрете са високим тајванским званичницима у Вашингтону.
Портпаролка кинеског Министарства спољних послова Мао Нинг рекла је да је Кина озбиљно забринута због вести о путовању и састанцима тајванске званичнице у САД.
"Замолили смо америчку страну за појашњење", додала је она и нагласила да се Кина чврсто противи било каквом облику званичне размене између САД и Тајвана.
Она је нагласила да "нико не би требало да потцени одлучност кинеске владе и народа да чува национални суверенитет и територијални интегритет".
Кинески министар спољних послова претходно је рекао да је Тајван "прва црвена линија" која се не сме прећи у кинеско-америчким односима.
Подсетимо, тензије између Пекинга и Вашингтона око одметнутог острва повећане су последњих неколико година, а посебно су се заоштрили прошлог августа након што је тадашња председница Представничког дома САД Ненси Пелоси (коју је на тој позицији наследио Макарти) посетила Тајпеј.
Кина је на званичну посету америчке званичнице (првој посети Тајвану трећег највишег званичника САД у последњих 25 година) одговорила низом војних вежби око тајванских вода и ваздушног простора, као и обуставом дијалога са САД у низу области.
Тајван, званично Република Кина, под самоуправом је од 1949. године, иако никада није стекао формалну независност од копна и само га неколико земаља признаје као суверену државу.
У складу са политиком једне Кине, Пекинг сматра Тајван делом своје територије.
Народна Република Кина је више пута исказала намеру да се мирним путем поново уједини са Тајваном, али није искључила војну интервенцију као потенцијално решење ситуације.
У међувремену САД Тајван снабдевају оружјем и пружају подршку независности острва.
Тајван јача своје војне везе са Сједињеним Америчким Државама и сарађиваће још тешње са Вашингтоном и другим пријатељским нацијама како би се изборио са "ауторитарним експанзионизмом", рекла је претходно Цаи Инг-вен.